Önce kamuoyunda yoğun eleştiri konusu olup seçim zamanındaki propagandalar hatırlatılıp soru yağmuruna tutulan İçişleri Bakanı Süleyman Soyludan “Bizim kimsenin belediyesi ile işimiz yok, bizim terörle mücadele işimiz var. Türkiye'yi alarmda tutmak durumundayız” diye bir açıklama geldi.

Sülayman Soylu sözlerine “Değerli arkadaşlar Türkiye önemli tecrübelerden geçti. Büyük bedeller ödedi ve bu bedellerin hala travmaları üzerimizde. Ülke olarak bu konuda tüm tedbirleri almamız gerekiyor. 15 Temmuz sonrası sadece İçişleri Bakanlığındna 50 bin kişi ihraç edildi. Niçin? Neden? Terör örgütleriyle irtibatı ve iltisakı olduğu için” şeklinde devam etti.

erdoganla-suleyman-soylu-kavgasini-gosteren-fotograf-karesi-1625210844

Bunun üzerine ise seçim sırasında da benzer iddialara hedef olan  İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan “Bu insanlara terörist diyorsan tut kulağından hapse at. Böyle bir sürecin uygulanması akıllar zarar. 557 terörist tespit ettim diyorsun bu işin prosedürü bellidir” cümleleri ile başlayan açıklama geldi.

'Madem öyle tut kulağından at hapse, sosyal medya üzerinden devlet adabına uymayacak söylemler çok çirkin' diyen İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaşadıkları süreçle ilgili çok ilginç bilgiler de paylaştı.

1577685663197-ahmethakan

Öncelikle teftişin doğal ve kabul edilir bir durum olduğunu belirten İmamoğlu bu konu ile ilgili bir sorunları olmadığını ancak uygulanan üslubun yanlış ve kışkırtıcı olduğunu anlattığı konuşmasında gelen her müfettişi saygın şekilde ağırladıklarını ve rahatsızlık duymadıklarını bu kanaldan da araştırabileceklerini söyledi.

“İçişlerinde oturan zat İBB'de 557 terörist olduğunu iddia etti. Her verisi yanlış olan bakana hatırlatmak isterim, 15 gün boyunca İçişleri Bakanlığı ne yaptı? Hiçbir şey duymadık. Hiçbir yazı almadım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz işlemleri başlattık. Devlet adabına uygun bir şekilde bu beyanı ciddiye alarak 15 Aralık'ta teftiş kurulunda soruşturmaya izin verdim” diyen İmamoğlu yaşadığı süreç ile ilgili çok çarpıcı bir bilgi verdi.

Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Merkezi'nde açıklama yapıyor

İçişleri Bakanlığına önce belediye olarak sonra ise bizzat kendisinin bakana yazı yazıp bilgi isteyip, bahsettikleri listeyi yollamalarını talep ettiklerini ancak bakanlıktan herhangi bir dönüş almadıklarını açıklayan İmamoğlu “Uyuyan bakanlık dün itibarıyla uykudan uyanıp tweet attı” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Sayıyla tespit yapıldıktan sonra teftiş başlatıldığı nerede görülmüş? Bu insanlara terörist diyorsan tut kulağından hapse at. Böyle bir sürecin uygulanması akıllar zarar” diyen İmamoğlu ayrıca Erdoğan’a yazmış olduğu mektup ile ilgili de açıklama yaparken çok vurucu bir cümle kurdu.

08_2019_07_haziran_06_20190623_2_37035869_45546413

“Cumhurbaşkanlığı makamını bilgilendirmek zorunda hissettim. Ben ilk defa mektup yazmıyorum. Bu topraklarda mektup yazmak ne zamandan beri ayıp oldu? Tarihe not düşmeyi, yanlışı uyarmayı severim. Devletin hafızasında kalması gereken hususlardır bunlar” diyen İmamoğlu açıklamasına aşağıdaki cümleyi de ekledi.

“Sayın Cumhurbaşkanı utanılacak bir mektup istiyorsa ben hatırlatayım rakibim adına cezaevinden rica edilen mektup utanılacak mektuptur” dedi.