Uzun zaman boyunca sigortalı olarak çalışan kişiler, yaşlılık dönemlerini garanti altına almasını sağlayacak emeklilik sistemini öncelik sırasında tutuyor.

Uzun zaman boyunca sigortalı olarak çalışan kişiler, yaşlılık dönemlerini garanti altına almasını sağlayacak emeklilik sistemini öncelik sırasında tutuyor. Fakat vatandaşların emekli olabilmeleri ve aynı zamanda maaş alabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor.  Bu şartlar sağlandığında herkes yaşlılık dönemini garanti altına alabilecek.

Halk arasında erken emeklilik olarak tabir edilen konu, emekli olmak isteyen vatandaşların gündeminden düşmüyor. Emekli olmak isteyenler için sürekli gündemde olan Emeklilik şartları SGK tarafından yapılan mevzuat güncellemelerine göre belirli bir tarihten önce sigorta girişi olan,  15 yıllık sigortalılık süresini tamamlayan ve bunun yanı sıra 3600 günlük prim ödemesi gerçekleşen kişiler erken emekli olabilecek.  Bu şartların yanı sıra, kadın ve erkekler için belirlenmiş olan yaş sınırının da karşılanması gerekiyor.

Belirlenmiş Olan O Tarihe Dikkat!

Yeni dönem için yapılması düşünülen EYT düzenlemeleri ile ilgili belirsizlikler hala devam ediyor. Yüzlerce vatandaş EYT ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Erken emekli olabilmenin yollarını araştıran vatandaşlar, çalışmaların bir an önce bitmesini bekliyor. SGK tarafından yapılan mevzuat güncellemesine göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta yaptıran vatandaşlar, erken emekli olma hakkına sahip olabilecek. Yapılması gereken tek şey 1999 yılından önce sigorta girişinin olması yeterli olacak. 15 yıllık sigortalılık süresi tamamlandığında ve 3600 günlük prim ödemesi doldurulduğunda erken emekli olunabilinecek.

emekliye-icin-ozel-duyuru-yapildi-e-devlet-uzerinden-yapana-2-000-tl-odeme-yapilacak1

Prim Borçlanması İle Erken Emekli Olabilirsiniz!

Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalılık süresini tamamlamasına rağmen gerekli olan 3600 prim gün ödemesini tamamlamayan vatandaşlara, borçlanma hakkı tanıyor. Bu bilgiler ışığında doğum, askerlik ve staj gibi konu başlıklarından dolayı prim ödemelerinde boşluk bulunan kişiler, borçlanma yapak toplu ödeme yapabilecek.

Gözden kaçırmayın

Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika

Emeklilikte Yaş Belirlendi!

8 Eylül 1999 tarihi öncesi sigorta girişi bulunan ve sigortalılık ile prim ödeme şartlarını yerine getiren vatandaşların, emekli olabilmeleri için yaş şartı da sağlanıyor. Kurum tarafından yapılan açıklamada yaş kriterlerine göre kadınlarda 54 yaş, erkeklerde ise 55 yaş baz olarak alındı. Bu yaş şartlarını taşıyan vatandaşlar erken emekli olabilecek.