Teknoloji

Samsung’un Almış Olduğu Patentin Galaxy S9’un Ekrana Gömülü Parmak İzi Sensörüyle Çıkabileceğini Gösteriyor

2017’de satışa sunulan Samsung Galaxy S8, Galaxy S8+ ve Galaxy Note 8’de ekran gömülü parmak izi okuma sensörü bulunması bekleniyordu; lakin firma, son modellerini bu özellik olmadan piyasaya sürmüştü. Edinilen bilgilere göre, Samsung ekran gömülü parmak izi okuma sensörünün patentini çoktan aldı! Bu yıl piyasaya çıkan modellerde bulunmayan özelliğin Galaxy S9 ve Galaxy S9+ modelleri ile birlikte kullanması bekleniyor.

Yapılan açıklamalara göre Samsung ilgili özelliğe ait patenti 2016 yılında almış bulunuyor. Yıl içerisinde çıkan modellerde kullanılmayan özellik, Samsung’un konu ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini gösteriyor. Bilindiği üzere Galaxy S8 serisinde ve Note 8 modelinde ekran üzerinde fiziksel bir tuş bulunmuyor. Bu sebeple parmak izi okuma sensörünün modellerin arka taraflarında konumlandırıldığı bir tasarım uygulanmıştı. Kullanım kolaylığı açısından kullanıcıyı tatmin etmeyen ve çokça eleştirilen bu tasarımın yeni modellerde kullanılmaya devam edip etmeyeceği merak konusu olmuştu.

İlk sızan bilgiler doğrultusunda parmak izi sensörüne ait patentin ekran gömülü olduğu ve Essential PH-1 modelinde kullanılan çok benzediği konuşuluyor. Şimdilik bu özelliğin Galaxy S9 ve Galaxy S9+’da kullanılacağına dair Samsung tarafından yapılan bir açıklama bulunmuyor. Buna karşın, önceki modellerde eleştirilen tasarımın değiştirileceği birçok kesim tarafından bekleniyor. 

Ekran gömülü parmak izi okuma sensörü beklentilerine karşın Youtube’un teknoloji odaklı en popüler kanallarından biri olan Unbox Therapy kanalından yayınlanan bir videoda olası bir Samsung S9 tasarımı tanıtılıyor. Yayınlanan video, patenti alınan özelliğin kullanılmasına dair beklentileri boşa çıkarır nitelikte. Çünkü sensör yine telefonun arka kısmında yer alıyor. Ancak Galaxy S8 serisi ve Note 8 modelindeki sensöre göre çok daha ergonomik hale getirilmiş bir versiyonuyla!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı