2019 yılında DEAŞ terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla Türkiye'den sınır dışı edilen Irak uyruklu bir kişi sahte pasaport ile yeniden Türkiye'ye girmeye çalışırken yakalandı.

Bundan 2 yıl önce DEAŞ terör örgütüne üye olduğu iddia edilen Ş.H.S.R.R. isimli Irak uyruklu bir kişi, Türkiye'den sınır dışı edilmişti. Adına sahte pasaport düzenleyen ve tekrar Türkiye'ye giriş yapmaya çalışan ve terör örgütü DEAŞ üyesi şüphelisi İstanbul Havalimanı’nda suç üstü yakalandı. 

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde pasaport kontrolü sırasında tedirgin davranışlar sergileyen Irak uyruklu bir yolcunun hal ve hareketlerinden şüphelenen polis, yolcuya ait pasaportu alarak risk analiz merkezine gönderdi ve pasaport burada incelemeye alındı. Yapılan kapsamlı araştırma sonrasında ise 'H.S.R.G.' adına düzenlenen pasaportun sahte olduğu anlaşıldı.

Sahte pasaportlu DEAŞ'lı terörist

Risk teşkil eden yolcunun yapılan parmak izi incelemesinde ise şahsın 2019 yılında sınırdışı edilen Irak uyruklu Ş.H.S.R.R. adlı DEAŞ üyesi olduğu tespit edildi. Polis tarafından yakalanan DEAŞ'lı teröristin, Irak'ın kuzey bölgesinde bulunan Süleymaniye kentinden İstanbul'a geldiği, düzenlediği sahte pasaportu ise ülkesindeki sahte pasaport şebekesinden temin ettiği belirlendi.

Sahte pasaportlu DEAŞ'lı terörist-1

Gözden kaçırmayın

Sosyal Medyada Dezenformasyon Yapan Hesaplara Hapis Cezası Geliyor! Sosyal Medyada Dezenformasyon Yapan Hesaplara Hapis Cezası Geliyor!

TÜRKİYE'DE KİMLERLE İRTİBATLI OLDUĞU ARAŞTIRILIYOR

Sahte kimlik ve pasaportla Türkiye'ye giriş yapmaya çalışan radikal terör örgütü üyesinin sorgusunun yapılması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü bildirilirken DEAŞ üyesi hakkında emniyette başlatılan tahkikatın devam ettiği ve teröristin Türkiye'de kimlerle irtibatlı olduğunun araştırıldığı öğrenildi.