Eczacılar Birliği tarafından yapılan bir açıklamada, piyasalarda toplam 645 ilacın teminlerinde sıkıntı yaşandığı bildirildi.

Döviz kurlarında yaşanan artışlar ilaçların güncel fiyatlarını da etkilemeye başladı. Bu durum piyasalarda ilaç sayılarındaki artışı da beraberinde getirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Eczacılar Birliği, sahadan ve eczacı kooperatiflerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda piyasada pek çok ilacın bulunmadığı ve bu sayının son verilerde 645'i bulduğunu bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, eczacıların ilaç teminlerinde ve ilaçları hastaya ulaştırmalarına güçlük yaşadıkları ve halkın sağlığını tehdit eden bu durum karşısında önlem alınmazsa ilaç krizinin daha da derinleşeceğini ve bulunamayan ilaç sayılarının da giderek artacağı belirtildi.

645 ilaçta temin sıkıntısı

Gözden kaçırmayın

Bakan Koca'dan 20 bin sözleşmeli personel için atama müjdesi! Bakan Koca'dan 20 bin sözleşmeli personel için atama müjdesi!

Güncel ilaç kurları ve ilaç fiyat politikalarının belirlenmesi sırasında sadece Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmalarının bir anlaşma yapmak yerine tüm paydaşları kapsayan, şeffaf ve katılımcı alanda mekanizmaların getirilmesi yönünde bir öneri sunan eczacılar birliği ekonomik iklimin de gerçeklerine uygun oranda fiyatlandırmaların yapılması ve ilaç kurlarının da güncel hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.