Sağlık Bakanlığı Takvimi Belirledi! Türkiye'de Hayat Ne Zaman Normale Dönecek?

Türkiye koronavirüs ile mücadele etmeye devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ekibi hayatın normale dönmesine yönelik takvim planını hazırladılar. Bu plana göre şehirlerde kademeli olarak hayat normale dönecek. Bakan Koca'nın bildirdiği tarih ise Ramazan Bayramı'nın sonrasına işaret ediyor.

Sağlık Bakanlığı Takvimi Belirledi! Türkiye'de Hayat Ne Zaman Normale Dönecek?
19 Nisan 2020 - 10:55

Türkiye koronavirüs ile mücadelesini sürdürürken bir yandan da hayatın normale dönmesine yönelik takvim planları yapılıyor. Hürriyet Gazetesi'nden Nuray Babacan'ın haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ekibi tarafından yapılan plan hazırlandı. Bu plana göre şehirler kademeli olarak normal hayata dönecekler. Yine bu planlamaya göre normal hayata dönüş Ramazan Bayramı sonrasında başlayacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın koronavirüs ile mücadelede Türkiye'nin başarılı olduğu açıklamaları günlük koronavirüs tablosuna yansımaya başladı. Dün açıklanan 18 Nisan verilerine göre 40.520 koronavirüs testi yapıldı ve bu testlerin sonucunda 3.783 koronavirüs hastası tespit edildi. Önceki günlerin rakamlarına oranlandığında hasta sayısının düşüş eğilimine girdiği net şekilde görülüyor. Ayrıca 18 Nisan tablosunda 1.822 hastanın iyileşmesi de bir rekor oldu. Toplam iyileşen koronavirüs hasta sayısı 10.000 barajını geçti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Türkiye'de vatandaşların umutları yeşerirken hayatın ne zaman normale döneceği merak edilmeye başlandı.

Sağlık Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre koronavirüs vakalarında 7 hafta sonra düşüşlerin başlaması bekleniyor. Bu maksatla bir eylem planı şimdiden hazırlandı. Her ilin pik tarihinin değişik olması sebebiyle her şehre ayrı bir takvim uygulamaya sokulacak. Ramazan Bayramı sonrasında tedbirlerde gevşeme yapılacak ve hayat normal akışına dönmeye başlayacak.

Koronavirüsün çok görüldüğü şehirlerde tedbirlerin erkenden gevşetilmesi beklenmiyor. Bu şehirler arasında İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropoller yer alıyor. Haziran ayı başında çıkan veriler beklenildiği gibi olursa başta sokağa çıkma yasağı olmak üzere çok sayıda önlem geri çekilmeye başlanacak. Bu geri çekilme döneminde sosyal mesafe ve izolasyon kuralları yine geçerli olacak.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum