Sağlık

Sağlık Bakanlığı'ndan çocuk sahibi olanlara büyük kolaylık! Artık eve gönderilecek…

Sağlık Bakanlığı hastanede yeni doğan bebekler için hayata geçirilen e-Doğum Kimlik Belgesi alma işlemleri hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada yeni uygulamanın 4 pilot ilde başladığı ve ailelere kolaylık sağlaması için hayata geçirildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı’nın bürokrasiyi azaltmaya çalıştığını ve bu uygulamanın Ankara, İstanbul, Rize ve Kırıkkale’de başlatıldığını belirtti.

Ailelerin doğum sonrası başvuru yapmalarıyla bebeklerinin kimlik kartları basılarak evlerine gönderildiğini ifade eden Koca, e-rapor kapsamında yer alan engelli, sürücü, istirahat, durum bildirir raporunun yanı sıra vatandaşların artık doğum raporunu da elektronik ortamda alabildiğini aktardı.

1 YIL İÇİNDE ÜLKE GENELİNE YAYILACAK

Bir yıl içinde bu uygulamayı ülke geneline yayacaklarını ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hastanelerimizde dünyaya gözlerini açan bebekler, e-Doğum sistemi ile kayıt altına alınıyor ve doğum raporu oluşturuluyor. Bu sayede mükerrer rapor yazımları ortadan kalkıyor ve usulsüz raporların önüne geçiliyor. Bu hizmeti hayata geçirdiğimiz 16 aylık sürede, 1 milyon 385 bin bebeğin doğum raporları, elektronik imzalı ve doğrulanabilir şekilde kayda geçirildi. Artık bu hizmeti bir adım öteye taşıyarak, doğumun gerçekleştiği sağlık tesisinde kimlik belgesi işlemlerini tamamlayıp elektronik ortamda nüfus müdürlüklerine ulaştırıyoruz. Bu sistemle vatandaşlarımızın nüfus müdürlüklerine gitmesine gerek kalmadan, bebeğin kimlik kartının basılarak adrese teslimini sağlıyoruz. 4 pilot ilde bugüne kadar bin 200 bebeğimizin kimliği adresine gönderildi. Bunun için ailenin, doğumdan sonraki 5 gün içinde başvuruda bulunarak bir form doldurması yeterli oluyor. Elbette bildirim sırasında, çocuğa verilecek ismin belirlenmiş olması gerekiyor.” dedi.

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı