Sağlık Bakanlı tarafından başlatılan denetimlerde 17 ecza deposu ile birlikte 144 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edilmesi nedeniyle haklarında yasal işlem başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı 'Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK)' ile İl Sağlık Müdürlüklerine bağlı yaklaşık 200 kişilik bir ekip, Türkiye genelinde ecza depoları ve ilaç üretim tesislerinin yanı sıra eczanelere karşı başlattıkları denetimlerine devam ediyor. Bu güne kadar 57 ecza deposunun denetlendiğini açıklayan Sağlık Bakanlığı,  yapıldığını, 17 ecza deposu ve 144 eczanenin stoklarındaki kayıtlarda uyumsuzluk tespit edildiğini belirterek haklarında yasal işlem başlatıldığını duyurdu.

Gözden kaçırmayın

Afazi Hastalığı Nedir? Belirtileri Neler? Hangi Ünlü İsimler Afazi Hastalığına Yakalandı? Afazi Hastalığı Nedir? Belirtileri Neler? Hangi Ünlü İsimler Afazi Hastalığına Yakalandı?

Sağlık Bakanlığı denetimleri-1

STOK KONTROLLERİN UYGUNSUZLUK TESPİTİ YAPILDI

TİTCK'e bağlı ürün denetmenleri, Kasım ayı içerisinde İstanbul'da 24, İzmir'de 3 ve Ankara'da 19 ecza deposunun yanı sıra Adana'da 7, Antalya'da da 4 ecza deposunu denetlediler ve toplam 57 ecza deposunun 17'sinin ilaçların fiziki alandaki stok durumu ile İlaç Takip Sistemi (İTS) kayıtlarının arasında bir uyumsuzluk olduğunu gördüler.

İl Sağlık Müdürlüklerine bağlı ekiplerin de Türkiye genelinde yaptığı denetimler sonrasında bu güne kadar 144 eczanenin kayıtlarında uygunsuzluk bulunduğu anlaşılırken, tespitleri yapılan 17 ecza deposu ile 144 eczane hakkında ekiplerin raporları ile birlikte idari işlem başlatıldı.