Sağlık

Sağlık Bakanlığı 81 ile yoğun bakım servisleri genelgesi gönderdi! 

Yoğun bakımda yatan hastaların ziyaret koşulları ile ilgili resmi Twitter hesabından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  yoğun bakım servisleri genelgesini yayımladıklarını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il müdürlüğüne yoğun bakım servislerinde yatanları ziyaret etmek isteyen vatandaşlar için gerekli esasları belirleyen  yoğun bakım servisleri genelgesi gönderdiklerini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Genelgede belirlediğimiz esaslara göre, yeni doğan dâhil, tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilir. Ancak hastanın sağlık durumu dikkate alınarak, hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilir.” ifadelerini kullanarak hastaların ziyaretinde doktorların birinci önceliği olarak, hastanın zarar görmemesi olduğunu hatırlattı. Ayrıca Bakan Koca, hastaların zarar görmesini engellemek için doktorların önlem almaları gerektiğini belirterek, “Bu sebeple hekimin ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemelidir” dedi. 

24 SAAT ZİYARET YAPILABİLİR

24 saat ziyaret imkanı sunulsa da servisten servise ziyaret saatinin değişebileceğini belirten Bakan Koca, “Sağlık personelinin hasta yakınına, hastanın durumuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapması gerekmektedir. Ziyaretçiler yoğun bakım servislerine görevli sağlık personelinin refakatinde başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet ederek alınmalıdır. Ziyaret diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine dikkat edilerek yapılmalı; makul ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılmalıdır. Ziyaretçi kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmemelidir” ifadelerini kullandı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı