Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Önce Uyardı Sonra Günlük Koronavirüs Rakamlarını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek önce vatandaşlara uyarılarda bulundu ardından ise günlük koronavirüs rakamlarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Önce Uyardı Sonra Günlük Koronavirüs Rakamlarını Açıkladı
17 Nisan 2020 - 17:54

 

Sağlık Bakanı Fahrettin koca, koronavirüs konusunda bilgilendirmeler yapmaya devam ediyor. Bugün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu.

Koronavirüsün çok tehlikeli bir hastalık olduğunu vurgulayan Bakan Koca, “Koronavirüs Çin'de ortaya çıktı. Dünyanın en uzak kentlerine kadar ulaştı. Bu virüs 39 gündür ülkemizde. Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutalım. Virüsü sokaktan alıp evimize taşımayalım. Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin görünmeyen kahramanlarıdır.” dedi.

Filyasyon ile koronavirüse karşı çok önemli bir aşama kaydettiklerini söyleyen Bakan Koca, “Filyasyon salgın hastalık tedavisinde öteden beri bilinen bir yöntemdir. İlk amaç hastalığın yayılmasının önünü kesmektir. Filyasyon çalışmalarını ilk vakadan itibaren uygulamaya başladık. Bugüne kadar filyasyon yapılan kişi sayısı 350 bin oldu. Saha ekiplerimizce yapılan tüm işlemler bakanlığımızca elektronik ortamda takip ediliyor. Bu sayede açık kalan noktaları tespit edip müdahale edebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin sağlık yatırımlarının kendilerine avantaj sağladığını belirten Bakan Fahrettin koca, “Türkiye'nin bulaşıcı hastalık mücadelesinde geçmişteki tecrübeleri vardır. Güçlü bir sağlık sistemimiz var. Bunlara sahip olmamız bizim şansımızdır. Bugüne kadar sağlığa yapılan yatırımların ne kadar doğru olduğunu toplum olarak test ettik.” şeklinde konuştu.

Sokağa çıkma yasağının doğru bir uygulama olduğunu saha sonuçlarından gördüklerini belirten Bakan Koca, “Bildiğiniz gibi önce 65 yaş üstü vatandaşlarımızın dışarıya çıkışını yasakladık. Ardından onlara hastalığı taşıyabilecek gençlere kısıtlama getirdik. İleri yaşta koronavirüs vakalarının oranında azalma yakaldık. Bu sokağa çıkma yasağının başarısıdır.” dedi.

Günlük koronavirüs rakamlarını açıklayan Bakan Koca, “Bugün vatandaşlarımıza 40.270 test yaptık ve bunlardan 4.353'ü pozitif sonuç verdi. Son 24 saatte 126 vatandaşımızı koronavirüs nedeniyle kaybettik. Toplamda 1.769 vatandaşımızı kaybettik. Şu ana kadar 558.413 koronavirüs testi yaptık. Bu testlerin 78.546'sı pozitif sonuçlandı. 1.845 vatandaşımız şu anda yoğun bakımlarda tedavi ediliyor. 1.014 vatandaşımız da solunum cihazlarına bağlı olarak koronavirüse çare arıyor. Bugün 1.542 vatandaşımız koronavirüsle mücadelesinden galip gelerek iyileşme gösterdi ve hastanelerden taburcu oldular. Bugüne kadar 8.631 vatandaşımız koronavirüs hastalığını yenmeyi başardı.” ifadelerini kullandı.Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum