Sosyal Güvenlik Kurumu bu sabah saatlerinde yeni bir duyuru yayınlayarak milyonlarca vatandaşa Müjdeli haberi verdi. Başvuru yapanlar Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan toplu halde 24 aylık maaşı tek seferde alma şansı kazanacak. Ancak başvuru için süre sınırlaması bulunuyor. O nedenle ödemeyi kaçırmadan almak isteyenlerin elini çabuk tutması ve başvuru işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Peki SGK Toplu para başvurusu nasıl yapılır? SGK Toplu para başvurusu için ne yapmak gerekir?

Anne veya babasını kaybeden kız çocuklarına devlet tarafından çeyiz desteği ödemesi yapılıyor. SGK ve BAĞ-KUR’dan emekli olan ailelerin çocukları evlilik sürecinde başvuru yapmaları durumunda toplu olarak 24 aylık maaş alabiliyor. Aylık 1500 TL maaş alan kişiye tek seferde 36.000 TL ödeme yapılırken maaş tutarı arttıkça çeyiz parası ödemesi de artıyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi aileden dul ve yetim aylığı alan çocuklar 24 ay ödeme alırken memur emeklisi anne ya da babadan Ölüm aylığı alan kız çocukları ise 12 aylık evlenme ödeneği alıyor. Yani anne-babasından 1500 TL aylık Ölüm aylığı alan kız çocuğu evlenirken 18.000 TL evlenme ödeneği alabiliyor.

sabah-mujdesi-geldi-sgk-tek-kalemde-24-maas-pesin-oduyor-basvuru-icin-sure-siniri-var-sakin-kac-2

5 YIL İÇİNDE BAŞVURU ŞARTI VAR

Birçok kişi evlenme ödeneği hakkından haberdar değil. Ölüm aylığı alan kız çocukları evlenirken aylıkları kesiliyor. Ancak 24 aylık tutar çeyiz parası ya da evlenme ödeneği olarak bilinen ödeme şeklinde kız çocuklarına toplu olarak veriliyor. Bu ödenek sadece bir evlilikte yapılıyor. SGK'ya ise başvuru yapmak şart. Ödemelerden faydalanmak için nikah tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde başvuru yapmak gerekiyor. Evlenme ödeneği tutarı aynı zamanda ölen kişinin sigortalılık durumuna göre de farklılık gösteriyor. Yetim kız çocukları SGK’ya başvurmaları durumunda aldığı maaşa göre evlenme ödeneği alıyor.

ÇEYİZ PARASI NASIL HESAPLANIR?

Evlenme ödeneği ya da çeyiz parası olarak bilinen ödemeler yetim çocukların aldıkları 1 aylık maaş üzerinden hesaplanıyor. Örneğin yetim kız çocuğu SSK ya da BAĞ-KUR emeklisi aileden aylık 1500 TL maaş alıyorsa 24 Aylık toplam maaşı 36.000 TL yapıyor. Bu durumda evlenme ödeneği olarak 36.000 TL ödeme alıyor. Ancak memur emeklisinden ölüm aylığı alan kız çocuğu 12 aya karşılık gelen toplam tutarı alıyor bu da 18000 TL gibi bir rakam yapıyor.

sabah-mujdesi-geldi-sgk-tek-kalemde-24-maas-pesin-oduyor-basvuru-icin-sure-siniri-var-sakin-kac-3

TEK SEFERE MAHSUS ÖDENİYOR

Evlilik ödeneği tek sefere mahsus olarak ödeniyor. Başvurular sosyal güvenlik kurumuna yazılı dilekçe ile yapılıyor. Evlendikten sonra 5 yıl süre veriliyor. Yani nikah tarihinden hemen sonra da başvuru yapabilirsiniz 5 yıl içerisinde de başvuru yaparak ödemenizi alabilirsiniz.