Gündem

S-400’ler hangi illere yerleştirilecek? Türkiye hava sistemini nereye kuracak?

ABD ve Rusya arasında en fazla tartışılan ve zaman zaman gerginliklere sebep olan S-400 savunma sistemleri sonunda Türkiye’ye gelmeye başladı. Türkiye’nin tavrı ve geri adım atmaması bu konuda ısrarcı olmanın faydalarını bir kere daha göstermiş oldu.

S-400’lerin sevkiyatının başlamasıyla birlikte en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de S-400’lerin hangi illere konuşlandıracağı konusu oldu.

İLK S-400 ŞANLIURFA BİRECİK’E YERLEŞTİRİLECEK

Gerçekleştirilen ayrıntılı saha analizleri ve araştırmaların sonrasında ilk bataryanın, 911 kilometrelik Suriye sınırının orta noktası olarak kabul edilebilecek olan ‘Şah Fırat’ operasyonu ile yeni yerine taşınan Süleyman Şah Türbesi’nin yakınlarındaki Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi yakınlarına konuşlandırılması tahmin ediliyor.

MERSİN YA DA HATAY!

Rusya’dan Türkiye’ye gelecek olan ikinci S-400 bataryasının ise risk analizleri kapsamında, Akdeniz’deki gelişmelere karşı  Mersin ya da Hatay’a yerleştirileceği tahmin ediliyor.

İSTENİLEN YERE GÖTÜRÜLEBİLECEK

Ayrıca S-400 hava savunma sisteminin hareketli olduğu için sabit kalmayacağı ve istenildiği zaman riskli bölgelere transferinin sağlanacağı aktarıldı. Askeri kaynaklar, 600 kilometrelik radara sahip olan S-400 bataryalarının istenildiği anda başka bir bölgeye kaydırılabilecek olmasını avantaj olarak değerlendirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı