Hükümetin istifa etmesine rağmen protestolar dinmezken pek çok devlet binası göstericiler tarafından işgal edilip ateşe verildi. Rusya ve 4 ülke Kazakistan'a asker gönderme kararı aldı.

Kazakistan'da sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) fiyatlarına gelen zamların ardından başlayan protestolar ülke geneline yayılmış ve sokakları savaş alanına çevirmiş durumda.

Kaosun büyümesi üzerine Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya'dan ve NATO benzeri bir organizasyon olan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden (CSTO) yardım istedi. Ancak Rusya'nın devreye girmesinden sonra alınan haberler ve gelen görüntüler "Rusya'ya gün doğdu" şeklinde yorumlandı. Müdehale ve tutum çok sert oldu. Rus askerleri ile ilgili kareler resmen bir savaş durumu göstergesi.

Kazakistan'da protestolar sürüyor: Başkentte de OHAL ilan edildi - Dünya Haberleri

Şiddetin sürekli arttığı ülkede çıkan olaylarda aralarında polislerin de olduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Birçok ürünün fiyatının zamlanması sonrasında binlerce gösterici pazar gününden beri farklı şehirlerde sokaklara dökülürken Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise resmi bir açıklama yaparak mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderlerinden yardım istediğini duyurmuştu.

son-dakika-kazakistan-yangin-yeri-cumhurbaskani-14647932_4233_m

Dünyanın kilitlendiği Orta Asya ülkesi Kazakistan'daki geniş çaplı protestolar, Rusya'nın devreye girmesiyle yeni bir boyut kazandı. Ülke resmen savaş alanına dönmüş durumda. Gelen yeni görüntülerse kan donduran cinsten.

Hükümetin istifasına yol açan protesto dalgası Kazakistan'ı alt üst etti, ülkenin en büyük şehri ve eski başkenti Almatı'da bu sabah gerçekleşen çatışmalarda silahlar ateşlendi.

Almatı'nın ana meydanında konuşlanan askerlerle göstericilerin birbirine girdiği dakikalarda duyulan silah sesleri, uluslararası haber ajansları tarafından dünyaya son dakika koduyla duyuruldu.

İnternete erişimin kesildiği Kazakistan'da göstericiler, ilan edilen Olağanüstü Hal'e karşın Pazartesi günü Almatı'daki belediye binasını ve havalimanını bastı. Sokaklardan 'İhtiyarlar dışarı' ve 'Hükümet istifa' sloganları yükseldi.

Kaosun büyümesi üzerine Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya'dan ve NATO benzeri bir organizasyon olan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden (CSTO) yardım istedi. Ancak Rusya'nın devreye girmesinden sonra alınan haberler ve gelen görüntüler "Rusya'ya gün doğdu" şeklinde yorumlandı. Müdehale ve tutum çok sert.

Son Dakika Kazakistan'da Cumhurbaşkanının isteği sonrası Rus askerleri ülkeye girdi - Son Dakika Dünya