Dünya

Rusya domatesin ardından erikleri de iade etti!

Tonlarca çilek, domates gibi ürünleri farklı sebeplerden dolayı geri iade eden Rusya şimdi de Türkiye’den gönderilen erikleri geri göndermeye başladı. Her yıl farklı sebeplerle Türk meyvelerine gizli bir ambargo uygulayan Rusya’nın böyle yaparak neyi hedeflediği bilinmiyor.

ERİKLER GERİ GÖNDERİLDİ

Rusya tarafından geçtiğimiz yıllarda 43 ton çileği çiçek tripsi, 21 ton domateste Güney Amerika güvesi, 550 ton mandalina ve 20 ton kayısıda Akdeniz meyve sineği bulma nedenlerinden dolayı Türkiye’ye geri yollandı. Rusya son olarak gerçekleştirilen ihracatta 23,4 ton kırmızı eriğinde Akdeniz meyve sineği larvaları olduğu gerekçesiyle ülkeye girişine izin vermeyip Türkiye’ye geri iade etti.

İADE MALLAR HALLERE GÖNDERİLİYOR

Yurtdışından gelen iade mallar yurt içinde hallere dağıtılarak tüketiliyor. İade olmadan önce yüksek fiyattan satılan mallar iade olduktan sonra yurt içi pazarlarında yarı yarıya alıcı buluyor. Yurt dışında yapılan ihracatlar ülke ekonomisinin prestijini yükseltirken yurt içinde vatandaşın alacağı malların fiyatının da yükselmesini sağlıyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı