Rus Bilim Adamı Açıkladı: Marketten Alınan Ürünlerden İnsana Koronavirüs Bulaşır Mı?

Son dönemlerde insanların marketlerden aldıkları yiyecekler üzerinde koronavirüsü eve taşıma kaygısı yaşamalarına ve dışarıda gezerken giyeceklerinin üzerine koronavirüs bulaşması nedeniyle paniğe kapılmalarına Rus Virolog Vladimir Makarov açıklı getirdi.

Rus Bilim Adamı Açıkladı: Marketten Alınan Ürünlerden İnsana Koronavirüs Bulaşır Mı?
19 Nisan 2020 - 21:11

Koronavirüs nedeniyle vatandaşlar bu virüsün kendilerine bulaşmaması için oldukça temkinli davranırken bazen kendilerine zarar verecek uygulamaları gerçekleştiriyorlar. Marketlerden veya pazarlardan aldıkları ürünleri sabunla veya çamaşır suyuyla yıkamaya kalkan vatandaşlar tedbir uygulama amacıyla kendilerine zarar veriyorlar.

Koronavirüsün bulaşma yolları hakkında Rus Virolog Vladimir Makarov önemli açıklamalarda bulundu. Makarov'un açıklamalarına göre insanların üzerindeki giyeceklerle evlerine koronavirüs taşımalarının neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

Rus Virolog Vladimir Makarov, koronavirüsten korunmak için abartılı eylemlere gerek olmadığını belirterek, “Dışarı çıktıysanız evinize geri döndüğünüzde sokakta giydiğiniz kıyafetleri yıkamaya gerek yok. Koronaviürs kıyafetler üzerinde çok kısa bir süre yaşayabiliyor. Yine tedbirli olmak isteyenler o kıyafetlerini biraz uzak bir yere asabilirler. Bunda bir sakınca yok ama kaynar suda yıkamak gibi önlemler psikolojik olarak koronavirüse yardımcı oluyor.” dedi.

Marketten veya pazardan alınan yiyeceklere yönelik koronavirüs tedbirleri hakkında da düşüncelerini dile getiren Vladimir Makarov, “Koronavirüsün asıl bulaşma ortamı solunum yoludur. Bu sebeple yiyeceklerin üzerinde, gıda paketlerinin ambalajlarında bulunmazlar. Bulunsalar dahi siz evinize gidene kadar ölürler. Yaşamaları için insan vücuduna ihtiyaçları var. Bu sbeeple yiyecekleri çamaşır suyuna atmak, onları sabunla yıkamak doğru olmaz. Aksine bu zehirlenmelere yol açar.” şeklinde konuştu.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum