Ekonomi

Resmi Gazetede Yayınlandı: İhtiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Alacaklar Dikkat!

Resmi gazetede yayınlanan ve bugün itibariyle duyurusu, paylaşılan ihtiyaç kredisi ve konut kredisi almak isteyen herkesi ilgilendiren haber yayınlandı. ihtiyaç kredisi sözleşmeleriyle birlikte konut kredisi kullanacak olan kişilere, sözleşmelerinin yönetmeliklerinde bazı değişikliklere gidiliyor. Resmi gazetede yayınlanan bu karar sonrasında ihtiyaç kredisi sözleşmeleriyle birlikte konut kredisi sözleşmeleri, sigortalı olarak veya sigortasız olarak hazırlanabilecek ve bu karşılaştırmaları ile birlikte tüketiciye sunulması gerekecek. yapılan bu çalışmalar Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Tüketici kredisi sözleşmeleri ile ilgili ve konut kredileriyle ilgili sözleşmelerde, yan, finansal ürün başlığıyla birlikte tüketicilere sunulacak olan her türlü ürünlerin ve hizmetlerin kendi kredileriyle bağlantılı ve sigortaları hariç olmak üzere Sigorta’yı tanımlayan maddeler eklenecek.

Ocak 2023 tarihi itibariyle başlatılacak olan bu kampanyalar sonrasında kredi kullanacak olan vatandaşlar, hem sigortalı, hem de sigortasız olarak kredi tekliflerini, bankaların sunması istenecek. Konut kredisi veya ihtiyaç kredisi kullanacak olan vatandaşların alacakları bu kredilerde sigortalı olarak ve sigortasız olarak kullanacakları tüm kredi tekliflerinde örnek ödeme planları, tüketiciye sunulmaktadır. Kredi kullanacak olan kişilere ayrıca sigortalı ve sigortasız olarak kredi tekliflerini sunduktan sonra her iki teklifinde karşılaştırması, banka tarafından istenecektir.

Bankalar örnek ödeme planı yerine taksit tutarı ve toplam geri ödeme tutarına ilişkin karşılaştırmalı bilgiyi sunmak zorunda olacaklar.