Resmi Gazete'de Yayımlandı! 400'den Fazla İthal Ürüne İlave Gümrük Vergisi Getirildi!

Resmi Gazete'de Yayımlandı! 400'den Fazla İthal Ürüne İlave Gümrük Vergisi Getirildi!
28 Haziran 2020 - 10:57

Türkiye'de yerli üretime avantaj sağlayacak ekonomik ortamın hazırlanmasına dair kararlan alınmaya devam ediliyor. Buna göre bugün Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar ile 400'ün üzerinde eşya için yüzde 20'ye varan ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

Yayımlanan karara göre tarım ve hasat makineleri, tekstil, presler, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, pompalar, emniyet kemerleri, gemi vinçleri, ateş tuğlaları, römorklar, camlar, kord bezi, sitrik asit, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyicileri, fırınlar, davlumbazlar, demir çelik eşyaları, kablolar, kıymetli süs eşyası ve muhtelif ürünlerden oluşan 400'den fazla ütün için 30 Eylül'e kadar geçici olarak her üründe farklılık göstermekle beraber yüzde 20'ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak. 30 Eylül'den sonra ise ilave gümrük vergileri yüzde 10'a kadar uygulanacak.

Yine yayımlanan yeni karara göre Ticaret Bakanlığı gerekli görülen konularda tebliğler yayınlayabilecek ve özel ya da zorunlu durumların oluşması halinde inceleme yapıp sonuçlandırabilecek.

Yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar gereği güneş panellerinde kullanılması şartıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranı yüzde 10 olacak. Bunun yanında plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak için ithal edilecek plastik plakaların gümrük vergisi de yüzde 10 olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum