Devletin destekleme ödemeleri devam ediyor. Bakanlık tarafından yapılan duyuruya göre bu sisteme geçenlere 600 TL karşılıksız geri ödemesiz para verilecek. Karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Başvuru işlemleri başlarken başvuru şartları da tek tek açıklandı. Peki başvurular nasıl yapılacak? Kimler başvuru yapabilir? Başvuru şartları neler?

Tarım Orman Bakanlığı bir son dakika duyurusu yayınlayarak bakanlık tarafından hazırlanan Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sistemine dahil olan tarımsal işletmelere destek ödemesi verileceğini bildirdi. Konu hakkında hazırlanan tebliği Resmi Gazete'nin son sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başvuru yapmak isteyen işletmeler ise başvuru şartlarını ve detayları merak ediyor. Peki başvurular nasıl yapılacak? Sisteme kayıt nasıl olunur?

resmi-aciklama-geldi-devlet-bu-hesaplara-gecenlere-karsiliksiz-600-tl-verecek-basvuru-sartlari-3

SİSTEME KATILANA 600 LİRA DESTEK VERİLECEK

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni karara göre Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sistemine dahil olan tarımsal işletmelere 2021 yılında tek sefere mahsus olmak üzere 600 Türk Lirası ödenecek. Sisteme gönüllülük esasına dayalı olarak katılım kabul edilirken Türkiye'nin 81 ilinde sistem geçerli olacak. Söz konusu destek ödemeleri çiftçi kayıt sistemine ya da bakanlık tarafından oluşturulan herhangi bir idari kayıt sistemine kayıtlı olmayan, ÇMVA sistemine de dahil olmayı kabul eden tarımsal işletmelere yapılacak. Ayrıca destek ödemelerinden faydalanabilmek için bir muhasebe yılı boyunca tarımsal faaliyetlere ilişkin muhasebe verilerini belirlenen zamanlar içerisinde sisteme girmek gerekiyor.

resmi-aciklama-geldi-devlet-bu-hesaplara-gecenlere-karsiliksiz-600-tl-verecek-basvuru-sartlari-1

31 ARALIK SON BAŞVURU TARİHİ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan yeni uygulama kapsamında ödemeler 2021 yılı için tek sefere mahsus olarak yapılacak. Başvuru için son tarihi ise 31 Aralık 2021 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar başvuru yapacak olan tarımsal işletmeler, karşılıksız ve geri ödemesiz 600 TL destek alabilecek. Bunun yanında haksız yere sisteme veri girişi sağladığı tespit edilen işletmeler aldıkları destek ödemelerini beş yıl süreyle geri iade etmek zorunda kalacak.