Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2022 yılında ödenecek olan cenaze ödeneği, Doğum ve askerlik borçlanması, emzirme ödeneği gibi primleri içeren yeni bir genelge yayınlandı. Vatandaşlar ise SGK tarafından yayınlanan genelgenin ardından arama motorunda rapor parası 2022 ne kadar, kaç TL sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki 2022 iş göremezlik ödeneği günlük kaç TL? 2022 rapor parası başvurusu nasıl yapılır, nereden alınır? rapor parası şartları ve detaylar haberimizde...

2022 rapor parası ne kadar? 2022 iş göremezlik ödeneği günlük kaç TL?

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan, iş kazası, hastalık ve doğum gibi sebeplerden dolayı izne ayrılan kişilere raporlu oldukları süre için rapor parası ödeniyor. Rapor parası, diğer bir adı ile iş göremezlik ödeneği olarak biliniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu sabah saatlerinde yayınlanan genelgeye göre 2022 yılı itibariyle rapor parası ayakta tedavilerde 166 lira 80 TL, yatarak tedavilerde günlük 83 lira 40 kuruş olarak açıklandı.

SGK tarafından yapılan son duyuruya göre ise 2022'de genel sağlık sigortası primi 150. 12 TL, Cenaze ödeneği 1250 TL, emzirme ödeneği 316 TL ve geçici iş göremezlik ödeneği ise günlük 166. 80 TL olarak bildirildi.

Rapor parası nereden alınır?

Rapor parası alabilmek için sigortalının raporun başladığı tarihte hala sigortalı olarak çalışıyor olması, önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün boyunca sigorta priminin ödenmiş olması, kurum tarafından yetkilendirilen Hekim ya da sağlık kurullarından raporun bulunması gibi şartlar aranıyor. Rapor parası almak için SGK dilekçe ile başvuru yapılabildiği gibi aynı zamanda e-devlet üzerinden de başvuru işlemleri gerçekleştirilebiliyor.