Türkiye ile Çeçenistan arasındaki park gerilimi bitmiyor. Kocaeli’nin Körfez Belediyesi tarafından kısa bir süre önce açılan “Cevher Dudayev Parkı”, Çeçenistan’ı ve Çeçen lider Ramazan Kadirov’u ayağa kaldırdı.

Rusya’ya karşı savaşan ve Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Dudayev’i terörist olarak tanımlayan Kadirov daha önce de Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tehdit etmişti.

Dudayev sadece Ramazan Kadirov yönetimi tarafından değil Rusya tarafından da terörist olarak kabul edildiği için, Kadirov’a Rusya’dan da destek geldi.

650x344-cecen-lider-kadirovun-evine-saldiri-1561321771423

Türkiye’yi Rusya’ya şikayet eden Kadirov, geçen hafta beklediği desteği görmüş, hem Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Peskov hem de Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Kadirov’a destek çıkarak Ankara’nın bu konuda harekete geçmesini istemişti.

Grozni’deki bir parka terörist elebaşı Abdullah Öcalan’ın adını verme tehdidinde bulunan Kadirov, kişisel Telegram hesabından da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik çok sert ifadeler kullanmıştı. 

Son olarak Ramazan Kadirov, dün gece basın mensuplarıyla bir araya gelerek Türkiye’den bu konuyla ilgili harekete geçmesini istedi. Kadirov, “Dışişleri Bakanlığı harekete geçti ve biz halen Türkiye’den bir yanıt bekliyoruz” dedi.

187852-1

Haberi ilk yayınlayan ise Rus devlet televizyonu olan RIA Novosti oldu. Haberde Kadirov’un “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğru karar vereceğini umut ediyorum. Türkiye’yi çok seviyoruz, zengin bir tarihi var, Müslüman mirası var. Dolayısıyla biz bu akıl almaz olay yüzünden ilişkilerimizin bozulmasını istemeyiz” sözleri yer aldı.