Annelere ve babalara çocuk sahibi olmaları durumunda 3 farklı destek ödemesi yapılacak. Bu ödemelerin tutarı 9.500 TL'yi aşarken bazı ödemelerin alınmaması, unutulması durumunda geriye dönük başvuru yapılabilecek. Desteklerin neler olduğunu öğrenmek isteyenler için ödeme tablosu. 

1300 TL İLK ÖDENEN DESTEK

Çalışma hayatında olsun olmasın tüm anne ve babalara doğum parası ödemesi yapılır. Türkiye'de doğan ve anne veya babasından birisinin Türk vatandaşı olması durumunda sağlanan destek ile çocukların ilk ihtiyaçları karşılanır. Devletin sağladığı doğum parası çocuk sayısına göre değişir. Toplam 1300 TL'ye kadar ulaşan ödemelere dair tablo şöyle, 2021 yılının Mayıs ayından sonra bir çocukları olan annelere 300 TL, ikinci çocukları olan annelere 400 TL, üç veya daha fazla çocukları olan ailelere ise 600 TL ödenir. Almayanlar geriye dönük başvuru yapabilirler. 

225 TL AYRI OLARAK ÖDENİR

Çocuklara sağlanan bir diğer destek emzirme parası. Halk arasında vatandaşlar emzirme parasını daha çok süt parası olarak bilirler. Süt parası ödemeleri 225 TL olarak yapılır. Belli bir dönem sigortalı olmak şartıyla sağlanan süt parası ödemeleri doğrudan annenin hesabına yatırılır. Süt parası ödemeleri her yıl düzenli artar. 

8.904 TL'YE KADAR TOPLU ÖDEME

Çalışma hayatında yer alan anneler 16 hafta izin kullanırlar. Bu izin sürecinin 8 haftalık kısmı doğumdan önce 8 haftalık kısmı ise doğumdan sonra kullanılır. Doğum öncesi ve sonrası dönemde kullanılan izinler ise devlet tarafından ödenir. Maaşa göre ödenen izin parası ödemelerinde en düşük ödeme asgari ücretli çalışan annelre 8 bin 904 TL olarak ödenir. Brüt maaş arttıkça ödenen rakam da yükselir.