Putin, Rusya'da son altı yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 8.4'e yükselen enflasyona ilişkin soruyu yanıtlarken Rusya Merkez Bankası'nın agresif faiz artırımı politikasını savundu veTürkiye'ye işaret etti. "Rusya'nın enflasyonda yeniden yüzde 4 hedefine dönmesi gerekecek" diyen Putin, Merkez Bankası'nın faiz artırmaması halinde 'Türkiye'deki gibi bir duruma düşülme tehlikesi olur” dedi.

putin-erdogan-reuters-2_16_9_1583392900-880x495-1_16_9_1620226366

"Merkez Bankası’nın nasıl çalışacağına karışmıyorum" diyen Putin, "Merkez Bankası’nı eleştirmek mümkün fakat ben bunu yapmıyorum. İş dünyası ile iletişim içindeyim ve onların ne düşündüğünü de biliyorum. Ancak ben Merkez Bankası’nın çalışmasını olumlu değerlendiriyorum" dedi.

Rusya lideri faiz artırımını savunarak: "Reel ekonominin temsilcilerinin, kamera önünde değil ama benimle görüşmelerinde yaptığı gibi, faiz artırması nedeniyle Merkez Bankası'nı azarlayabilirsiniz. Fakat bunu yapmazsanız durum Türkiye'deki gibi olur" dedi.

5e64b9acadcdeb03a0ab0bda

Dünyadaki her ülkenin doğru bulduğu faiz artırımını Putin de savunurken akıllara, dünyadaki tutumun aksine ülkemizde önce faiz düşürme politikaları ile Merkez Bankası’nın beş defa müdehalesi ile 18 TL’ye kadar yükselen, sonra birden faiz artımına giden ve ani şekilde 11 TL’ye düşürülen Dolar kurunu getirdi.