Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Gazprom Başkanı Aleksey Miller, St.Petersburg'da yaptığı görüşmede Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattını konuştular. Konu ile ilgili olarak gaz sevkiyatı için onay bekleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir tavsiye olarak Avrupa'nın Kuzey Akım-2 boru hattından doğal gaz akışına izin vermesi halinde tüketici fiyatlarında da ciddi düşüşlerin yaşanacağını belirtti.

Sputnik'in haberine göre, hattın 2. koluna gaz doldurulduğunu bildiren Miller ise, Kuzey Akım-2'nin faaliyete hazır bulunduğunu vurguladı.

putin

Gazprom'u Kuzey Akım-2'deki çalışmaları tamamlaması nedeniyle tebrik eden Putin, Avrupa'nın izin verir vermez bu hat üzerinden gaz sevkiyatına başlayacaklarını bildirdi.

Vladimir Putin hattın devreye girmesiyle birlikte Avrupa ve Ukrayna'da gaz fiyatlarının düşeceğini anlattığı konuşmasında "Artık her şey, Avrupa'daki partnerlerimize, tüketicilere, Almanya'ya bağlı. Hattın çalışmaya başlamasına karar verdikleri anda, Avrupa büyük hacimlerde ek Rus gazı almaya başlayacak. Bunun yılda 55 milyar metreküp kapasiteli olduğunu hatırlatırım" dedi.

F4EE48BB-53DE-48DD-B025-FBE25FC6DC3E_w1080_h608_s

Putin fiyatlandırma ile ilgili olarak şu detayları da paylaştı "Bu elbette, piyasadaki, spot piyasasındaki fiyatı hemen etkileyecek ve Rus gazını tüketen ülkeler bunu hemen hissedecek. Hatta bu, Ukrayna için de fiyatları düşürecek bir etki edecek. Zira, Ukrayna Avrupa pazarı fiyatlarından, oldukça yüksek bir fiyattan önemli miktarda Rus menşeli gaz alıyor. Ukrayna, siyasi gerekçelerle Rus gazını doğrudan almayı reddediyor ve gazı yüksek fiyatlardan, 1000 dolar ve daha üzerinde bir fiyattan almak zorunda kalıyor."