Türkiye Varlık Fonu’na devredildiğinde öz sermayesi 2.7 milyar TL olan PTT, Sayıştay raporuna göre son iki yılda 1 milyar 959 milyon zarar etmiş durumda. Konuyu gündeme taşıyan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "Asıl amaç zarar ettirip satmak. Asıl amaç PTT gibi bir kurumu da yok etmek, özelleştirmek" diyerek tepki gösterdiği PTT zararındaki farklı haberlerle de gündeme gelmeye devam ediyor.

En son Sayıştay raporunda, PTT AŞ’nin varlık fonuna devredildikten sonra maden ticaretiyle uğraşan firmaya 2 milyon dolar ödediği, sonra bu firmanın iflas ettiği ortaya çıktı anca paranın geri ödendiği bilgisi raporda yer almadı.

ptt_2_milyon_dolar_odedi_sirket_iflas_etti_h104724_53157

İddialara göre bu firma en son 5 Kasım 2020 tarihli yazıyla “teknik iflasta” olduğunu bildirmiş. Ayrıca PTT tarafından yapılan bazı büyük tutarlı alımlarda doğrudan temin yoluna gidilip, 2020’de 5 milyon TL tutarın üzerindeki alımlarda yaklaşık 2.2 milyon TL tutarındaki hizmet alımı doğrudan temin yoluyla yapılmış. Bu işlemler yasadaki, “önceden öngörülmesi mümkün olmayan ani ve beklenmeyen durumların ortaya çıkması üzerine imalat ve hizmet süreçlerinde meydana gelebilecek kesintileri ve gecikmeleri önlemek amacıyla acele olarak alım yapılmasının zorunlu olması” gerekçesine dayandırılmış durumda.

Tamamı 2018 yılında Türkiye Varlık Fonu’na devredilen PTT, o tarihten itibaren zarar açıklamaya başlamıştı. Türkiye Varlık Fonu’na devredildiğinde öz sermayesi 2.7 milyar TL olan şirket son iki yılda 1 milyar 959 milyon zarar ederken, şirketin öz sermayesi de yüzde 71.6 oranında azalarak 774 milyon liraya kadar düştü.

Sayıştay’ın 2020 yılı raporları doğrultusunda PTT ile ilgili tespitleri paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, “Bu iktidar Türkiye’nin bütün kurum ve kuruluşlarına zarar vermeye devam ediyor. 2018 yılında TVF’ye devredilen PTT o tarihten bu yana zarar üstüne zarar açıklıyor. 181 yıllık kurumun içini göz göre göre boşaltıyorlar. Asıl amaç zarar ettirip satmak. Asıl amaç PTT gibi bir kurumu da yok etmek, özelleştirmek. Devletin bütün KİT’lerine gözünü dikmiş, onları eriten ve yok eden bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

5e00c3dbadcdeb0c1c4f4341

Sertel ayrıca AKP iktidarının Türk Hava Yolları, Halkbank, Ziraat Bankası, Çaykur, Botaş gibi Türkiye’nin göz bebeği kurumları Varlık Fonu’na devrettiğini ifade eden Sertel, devredilen şirketlerin birçoğunun her yıl zarar açıkladığını da hatırlattı.

PTT ile ilgili bir başka haber ise 2 Ocak 2018’de 100 bin TL sermaye ile Pttem Teknoloji ve Elektronik Hizmetleri AŞ kurulması ve 31 Temmuz 2018’de sermayesi yüzde 50 artırılarak 150 bin TL’ye çıkarılan şirkete PTT tarafından 60 bin TL sermaye ve 12 milyon TL emisyon primi olmak üzere toplam 12 milyon 60 bin TL ile yüzde 40 ortak olunması oldu. İştirak ile PTT arasında 30 Haziran 2020’de yapılan e-ticaret sonrası kargo taşımacılığına ilişkin sözleşme fiyatları emsallerinin çok altında belirlenmiş ve raporda, “söz konusu sözleşme fiyatları Kurumlar Vergisi Yasası gereğince transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı şeklinde değerlendirilebilecektir” denilmiş.