Sosyal devlet anlayışı ile ilerleyen devlet vatandaşa destek olabilmek için pek çok çalışma yapıyor. Verilen maddi destekler de bu yardımlar arasında yer alıyor. Doğum parası kadınların yapmış oldukları doğumun ardından devlet tarafından verilen ve PTT aracılığı ile ödenen bir yardım olarak ifade ediliyor. Yapılan oğum başına verildiği gibi aynı zamanda miktarları da değişiklik gösteriyor. 

Doğum yardımı başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınıyor. Başvurular doğumlar devam ettikçe sürekli olarak gerçekleştirilebiliyor. Yardım miktarı ise 300 liradan 600 liraya kadar değişiklik gösteriyor. Çocuk başına verilen bir destek olduğu için bireysel bazda ve tek seferde ödenen bir destek olduğu ifade ediliyor. 

600 LİRAYA VARAN DESTEK ÖDEMESİ YAPILIYOR

10-2

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan destekler sonrasında tek seferde çocuk başına yapılan doğum yardımı ödemesi ilk aşamaa 300 liradan başlıyor. İlk doğum ve tek çocuk üzerinden 300 lira ödeme yapılıyor. Sonrasında yaılan ikinci çocuk doğumu için 400 lira ödeme yapılıyor. En son üçüncü ve sonraki çocuklar için yapılan doğum yardımı ödemesi ise 600 lira olarak açıklandı. 

KİMLER DOĞUM YARDIMI ALABİLİR?

Doğum yardımı Türk vatandaşlarına tanınan bir hak olarak ifade ediliyor. Türk vatandaşı olanlar ve bunun yanı sıra Mavi kart sahibi olan vatandaşlar sorunsuz bir şekilde doğum yardımı alabilirler. Doğum sonrası anne ya da babanın Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması önemlidir. 

2015 tarihinden bu yana gerçekleşen doğumlar için verilen bir yardım olması ile birlikte canlı doğumlar için verildiği görülmektedir. Doğum yardımının verildiği tarihten önce gerçekleşen doğumlar için doğum yardımı almak ve başvuruda bulunmak söz konusu değildir. Ödeme miktarı ise kaç çocuk doğumunun gerçekleştiğine bağlı olarak değişir. 

Doğum yardımı başvurusunun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için nüfus müdürlüğünden kimlik sistemi üzerinden kayıt yaptırılması gerekmektedir. Ardından doldurulan bir dilekçe ile şahsen olarak başvuru gerçekleştirilebilir.