Doğalgaz desteklerin hane başı olarak verileceğini söyleyen Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “”Ödemeleri Mart ayında yapacağız. Hane başına yıllık 450 lira ile bin 150 lira arası destek sağlayacağız. Ödemeler PTTKart’a yatacak” dedi.

Bakan Yanık, başvuruların e-Devlet üzerinden alınacağını duyururken, ödemelerin Mart ayında yapılacağının altını çizdi.

Yakacak desteği kapsamında kömür desteği ile birlikte doğal gaz desteği verileceğini söyleyen Bakan Yanık başvuruların önümüzdeki ay başlayacağını söyleyerek, şöyle devam etti;

Doğalgaz desteği fatura yardımı başvurusu tarihleri ve ekranı: Doğalgaz desteği başvurusu nasıl ve nereden yapılır, sosyal yardımlar kapsamında ısınma yardımı kimlere verilecek? - Galeri - Yaşam

“Isınma desteği almaya hakkı olan vatandaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyordu. Bunun bir kısmı da doğal gaz olarak ısınma desteğinden yararlanmak istedi. Bunu sağlayabileceğimizi fark ettik. Enerji Bakanlığı ile çalışmalara başladık. Şubat ayının ikinci yarısında başvuruları alacağız, Mart ayının ikinci yarısında da destek ödemelerini yapacağız”

“E-Devlet kullanmayan, kaydı olmayan vatandaşlarımız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kendilerine en yakın sosyal hizmet merkezlerine müracaat ettiklerinde gerekli yönlendirmeleri yapılıyor”

Ödemelerin ise PTT Kart’a yapılacağını belirten Bakan Yanık, “Kişi faturasını götürerek PTT’deki hakkıyla ödemesini yapmış olacak. Rakamlar da hemen hemen netleşti. Isı haritasına göre hane başına ödeme yapacağız. Erzurum’daki bir ısınma ihtiyacıyla Ege’deki bir ısınma ihtiyacı aynı değil. Bu yüzden tamamen teknik, bilimsel ısı harita çalışıldı. Yılın kış dönemine denk gelen yılın 6 ayına dönük bir haritalama yapıldı” ifadelerini kullandı.