Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Ocak 2022 günü açıklanan enflasyon verileri sonrasında Milyonlarca kişi Yeni yıldaki maaşlarını öğrenmişti. Bunun yanında devlet tarafından yapılan sosyal yardım ödemelerine de yeni yıl için zam yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu Geçtiğimiz günlerde yayınladığı açıklama ile birlikte yeni yılda yapılacak olan ödenekleri duyurdu. Meslek ya da iş kazası geçirenler, doğum yapan kadınlar, ölüm durumunda cenaze yardımı almak isteyenler yeni yılda bu ödemelerinin tamamını zamlı olarak alacak. Ödemeler PTT aracılığı ile gerçekleşecek. Peki hangi ödemelere zam geldi?

ptt-costu-basvuranlar-2-yil-boyunca-karsiliksiz-odeme-alacak-18-bin-tl-nakit-yardim-verilecek-k-3

SGK YENİ YILDA ÖDEMELERİ GÜNCELLEDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2022 yılında geçerli olacak prim ve ödenekleri paylaştı. SGK’nın yaptığı bu yeni duyuru ile birlikte yeni yılda meslek hastalığı, iş kazası ve hastalık durumunda alınan rapor parasından emzirme ödeneği ne kadar her şey değişti. Ayrıca SSK’lı çalışan kadınlar doğum iznine ayrılmaları durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yüklü miktarda ödeme alabilecek.

En az 90 gün prim ödemesi koşulu ile doğum iznine ayrılan kadınlara verilen tutar 18668 liraya kadar ulaşıyor. Bildiğiniz üzere sigortalı olarak çalışan kadınlarda doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere toplamda 112 gün rapor hakkı bulunuyor. Kadınların çalışmadığı süredeki bu ücretlerini Sosyal Sigortalar Kurumu karşılıyor. Brüt maaşı 5 bin 4 lira olan Asgari ücretli çalışan anne 10 bin 450 lira ödeme alırken 6.000 lira maaş alan bir anne 14930 lira, 7500 lira ve üstü maaş alan bir anne ise 18 bin 668 lira doğum izni ödeneği alabiliyor.

ptt-costu-basvuranlar-2-yil-boyunca-karsiliksiz-odeme-alacak-18-bin-tl-nakit-yardim-verilecek-k-2

ANNELERE YARIM GÜN ÇALIŞMA DESTEĞİ VERİLİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalıştığı sırada anne olan kadınlara çocuk okula başlayana kadar yarım gün çalışma desteği de sağlanıyor. Anneler doğumun ardından izin kullandıktan sonra ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün ve 3 ve daha fazla çocuk için 180 gün olmak üzere yarım gün çalışma izni kullanabiliyor. Bu süreçte anneler yarım gün çalışsa da tam maaş alıyor çünkü maaşlarının yarısını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılıyor. Engelli çocuğu bulunan anneler ise 12 ay süre boyunca yarım gün çalışabiliyor.

ptt-costu-basvuranlar-2-yil-boyunca-karsiliksiz-odeme-alacak-18-bin-tl-nakit-yardim-verilecek-k

SÜT PARASI GÜNCELLENDİ

Diğer yandan SGK ya bağlı olarak çalışan annelere ödenen süt parası da 2022 yılı için güncellendi. Emzirme ödeneği olarak verilen halk arasında süt parası olarak bilinen bu ödemeler son bir yıl içinde 120 gün prim ödenmiş olması koşulu ile yeni anne olan tüm kadınlara veriliyor. Geçtiğimiz yıl süt parası 232 liraydı. 2022 yılında yapılan güncelleme ile birlikte süt parası artık 316 lira olarak ödenecek. Süt parası için annelerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek yok. Doğum yaptıkları hastanede süt parası doğrudan sisteme kayıt ediliyor.