Roma'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sonrasında Glasgow'da düzenlenecek olan iklim zirvesine gitmesi beklenilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, protokol ve güvenlik sorunları nedeniyle Türkiye'ye geri döndü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Roma'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'ne katılarak burada önemli görüşmelerini tamamladı. Zirveye katılan dünya liderleri, Roma'daki temaslarını tamamlayarak bugün başlayacak olan Birleşmiş Milletler (BM) 26’ncı İklim Değişikliği Konferansına (COP26) katılmak için Glasgow'da doğru hareket etmeye başladı.

cumhurbaşkanı erdoğan

Gözden kaçırmayın

Watsons Arapça Kataloğuna Tepki Büyüyor! Boykot Başlayınca Geri Adım Attılar! Watsons Arapça Kataloğuna Tepki Büyüyor! Boykot Başlayınca Geri Adım Attılar!

COP-26 konferansında bazı emisyon azaltma taahütlerini de içeren görüşmelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması beklenirken, Erdoğan, ani bir kararla Türkiye'ye geri döndü. Ajanslarda Erdoğan'ın dönüşüyle ilgili net bir bilgi yer almazken uçağının gece yarısı saat 00.20'de Atatürk Havalimanı'na indiği aktarıldı.

cumhurbaşkanı erdoğan-1

Reuters'ın görüştüğü üst düzey bir yetkilinin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın protokol sorunlarında dolayı bu planlanmayan dönüşü yaptığını söylerken, yetkili kişi Cumhurbaşkanı'nın zirve toplantılarına katılmadan dönmesinin temelinde Türkiye'nin taleplerinin İngiltere tarafından karşılanmaması olduğunu belirtti. Güvenlik için istenilen araç sayısı ve aynı zamanda güvenlik ile ilgili de bazı taleplerin tam olarak karşılanmamasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın böyle bir karar aldığının aktarıldığı açıklamada Türkiye açısından önemli olan böyle bir zirveye katılamamanın nedeninin tamamen protokol sorunu olduğu ifade edildi.