Üniversite öğrencisi Enes Kara’nın ölümünün ardından önce haber yasağı ile, haberi ilk yapan gazete haberini kaldırdı sonra ise ilginç bir şekilde olay ile ilgili hiçbir açıklama yapmayan Elazığ Valiliği, kentteki eylem ve etkinlikleri 15 gün süreyle yasakladı.

Şehirde ve üniversitede hiç kimse konu ile ilgili konuşmazken, cemaat baskılarından korkarken, sosyal medyada başlayan protestolara ilginç bir tanesi eklendi.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın yaşamına son vermesinin ardından Kocaeli kent merkezinde bir apartmandan sokağa, üzerinde “Tarikat yurtları kapatılsın” ifadelerinin yazılı olduğu kağıtlar atıldı.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Enes Kara’nın yaşamına son vermesinin ardından yurt genelindeki protestolar sürerken, Tarkan da dahil birçok ünlü isimden ve siyasetçiden mesajlar da yayınlanmıştı.

Kocaeli’de Özgür Öğrenci İnisiyatifi, kent merkezindeki bir apartmandan, İzmit Yürüyüş Yolu üzerine, “Tarikat yurtları kapatılsın” yazılı kağıtlar attı.

Kağıtlarda, “Fırat Üniversitesi 2. Sınıf öğrencisi Enes Kara kaldığı tarikat/cemaat yurdundaki baskılar sonucu intihar etti. Bu bir intihar değil cinayettir. Tarikat yurtları kapatılsın” ifadelerinin yazılı olduğu görüldü.

Protestonun sebebi olan devlet yurtlarının durumu ise vahim. Devlet yurtlarının sayısında ve kapasitesindeki düşüşe karşın son 10 yılda vakıf yurdu sayılarındaki 3 kata yakın artış ise dikkat çekici oldu.

2007’de 154 olan vakıf yurdu sayısı, 2019’da 454’e çıkarken ücretleri kira fiyatlarıyla yarışan özel yurtların sayısı ise 2007’de 199 iken; 2019’da 592’ye çıkmış.

Vakıf yurtları içerisinde ise AKP’ye yakınlığı ile bilinen kurumların ağırlığı dikkat çekiyor. İlim Yayma Vakfının İstanbul’daki yurtlarının toplam kapasitesi 3 bin 455; TÜRGEV’in İstanbul’daki yurtlarının kapasitesi 2 bin 396, Ensar Vakfının İstanbul’daki yurtlarının kapasitesi ise 1089.

Bu rakamlara karşın İstanbul’da KYK’ye bağlı 21 yurt bulunuyor. Bu yurtların toplam kapasitesi ise 18 bin.

Tarikat/cemaat ve özel yurt sayısı 10 yılda 3'e katlandı!