PlayStation 5'in Türkiye Satış Fiyatı Açıklandı! Dolar Kuru PlayStation 5'in Satış Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Türkiye'de 19 Kasım 2020 tarihinde satışa çıkacağı açıklanan PlayStation 5'in satış fiyatı belli oldu. PlayStation 5 Türkiye'de Kaç TL'den satışa çıkacak? PlayStation 5 dolar kurunun değişiminden etkilenecek mi? PlayStation 5 Türkiye'ye kaç dolar fiyatıyla giriş yapacak?

PlayStation 5'in Türkiye Satış Fiyatı Açıklandı! Dolar Kuru PlayStation 5'in Satış Fiyatını Nasıl Etkileyecek?
16 Ekim 2020 - 21:00

Türkiye'de 19 Kasım 2020 tarihinden itibaren satışına başlanılacak olan PlatStation 5 için çok büyük bir heyecan yaşanıyor. Konsol oyunlarının tutukunları tarafından büyük bir merakla beklenen PlayStation 5 için Türkiye satış fiyatına ilişkin detaylar belli olmaya başladı. Yapılan açıklamaya göre PlayStation 5 Türkiye satış fiyatı 8.299 TL olacak.

PLAYSTATİON 5'İN FİYATI DEĞİŞECEK Mİ?

Sony tarafından üretilen PlayStation 5 için Türkiye satış fiyatı ile alakalı olarak şirket resmi bir açıklama yaparak, “Açıklanan fiyat tavsiye edilen perakende satış fiyatıdır. Ürünün Türkiye'de satışa sunulacağı dönemde meydana gelebilecek maliyet yükselmesi nedeniyle fiyat değişimi görülebilir” bilgisini verdi.PLAYSTATİON 5'İN TÜRKİYE MALİYETLERİ NE KADAR?

Tüm dünyada kapış kapış satılan PlayStation 5'in Türkiye'ye giriş fiyatının 500 dolar olacağı belirtildi. Gümrükte bu fiyatın üzerine yüzde 18 KDV ve yüzde 20 ÖTV uygulanıyor. Ayrıca bir süre önce ek gümrük vergisi getirilen ürünler arasında konsollar da bulunuyordu. Bundan dolayı da PlayStation 5 için yüzde 50 ek vergi uygulanacak. 

DOLAR KURU PLAYSTATİON 5'İN FİYATINI NASIL ETKİLEYCEK?

Dolar kurundan meydana gelen dalgalı hareketlenme PlayStation 5'in fiyatını hesaplamayı oldukça güç hale getiriyor. Sony de kurdaki değişimlere işaret ederek satış fiyatının değişiklik gösterebileceğini duyurmuştu. Şimdi PlayStation 5 satın almak isteyenler ürünün fiyat hesaplamasının detaylarını merak ediyorlar.PLAYSTATİON 5 FİYAT HESAPLAMASI!

Türkiye'ye 500 dolarlık fiyatıyla giriş yapan PlayStation 5 için gümrükte ilk önce yüzde 50'lik ek vergi alınacak. 250 dolar vergi ile PlayStation 5'in fiyatı önce 750 dolara çıkacak. Ardından yüzde 20'lik ÖTV ile 150 dolarlık bir vergi daha PlayStation 5'in fiyatının üzerine eklenecek. 900 doları bulan bu maliyete ise yüzde 18 KDV eklenecek. 162 dolarlık KDV'nin de eklenmesiyle PlayStation 5 Türkiye'ye 1.062 dolardan giriş yapacak. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum