MİT ve TSK'nın Kuzey Irak bölgesinde ortak yürüttüğü operasyonda PKK’nın üst düzey ismi ‘Fuat’ kod adlı Ali Haydar Kaytan öldürüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri sınır içinde ve ötesinde gerçekleştirdiği hava ve kara operasyonları ile terör örgütlerinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. 

Son olarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri Irak'ın kuzeyine hava harekatı düzenledi ve ilk bilgilere göre 5 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. 

Gözden kaçırmayın

Ünlü Rapçi Beta Berk Bayındır'ı Kim Öldürdü? Şüpheli Ölüm! Katili Kim? İntihar Mı Etti? Nasıl Düştü? Ünlü Rapçi Beta Berk Bayındır'ı Kim Öldürdü? Şüpheli Ölüm! Katili Kim? İntihar Mı Etti? Nasıl Düştü?

PKK’nın üst düzey ismi öldürüldü

Öte yandan operasyonunda etkisiz hale getirilen teröristler arasında PKK/KCK'nın kurucularından "Fuat" kod adlı Ali Haydar Kaytan'ın da bulunduğu tespit edildi.

Gelen bilgilere  göre PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın "kendisinden sonra örgütte sözü geçecek kişi" olarak tanımladığı Kaytan'ın etkisiz hale getirilmesi için terörle mücadeledeki en uzun soluklu operasyonlardan biri gerçekleştirildi.

Operasyonda SİHA'lar kullanıldı

Operasyon korkusuyla sürekli yer değiştiren sözde KCK Yürütme Konseyi Üyesi Kaytan'la ilgili MİT tarafından çok yönlü bir istihbarat çalışması yapıldı. Bu kapsamda insansız hava araçları da kullanılırken ayrıca sahadan da farklı istihbarat bilgileri toplandı. Uzun süreli bir çalışmanın sonucunda MİT ve TSK, Irak'ın kuzeyinde ortak bir operasyon gerçekleştirdi.