Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığında bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantının hemen ardında saat 14.00'da ise toplantıda alınan faiz kararı açıklanacak.

Piyasalardaki tüm gözler verilecek faiz kararına ve hemen ardından yayımlanacak olan faiz karar metnindeki ifadelere çevrilirken piyasalardaki faiz kararı beklentisi detayları da gündemde en çok konuşulan konularından biri oldu.

Merkez Bankası (TCMB)

Faiz kararında sonra açıklanacak metinde gelecek dönemin para politikasıyla ilgili mesajlar aranırken PPK'nın faiz kararı hakkında yapılan beklenti anketine katılan ekonomistler politika faizinde yapılacak olan değişikliğe ilişkin beklentilerinin 100 baz puan indirim yönünde gerçekleşeceği yönünde bir görüş bildirdiler.

FAİZ KARARI SAAT 14:00'DE AÇIKLANACAK

Merkez Bankası'nın toplantısı sonrası alınan faiz kararı saat 14:00'da bir metin ile piyasalara açıklanacak. Piyasalar faiz kararı sırasında Merkez Bankası'nın nasıl bir karar aldığına kilitlenecek ve karar metninin içindeki yer alan ve gelecek dönemin para politikasına ışık tutacağı ifadeleri bekleyecek.