Fed'in faiz kararını sabit tutmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararı da merak ediliyor. Peki Merkez Bankası'nın kritik faiz kararı ne zaman saat kaçta açıklanacak?

Dünya, bu hafta kritik Merkez Bankaları toplantılarına şahitlik ediyor. 22 Eylül Çarşamba günü ABD, Çin, Japonya ve İngiltere'nin Merkez Bankası toplantıları vardı. Bu ülkeler içerisinde de özellikle ABD'den gelecek faiz kararı merak ediliyordu. Önceki gece tamamlanan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısının ardından Fed Başkanı Jerome Powell, bir basın açıklaması yaparak Fed'in faiz kararının yüzde 0 ve 0,25 aralığında sabit tutulduğunu tüm dünyaya duyurdu. Fed'in faiz kararının ardından gözler şimdi de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına çevrildi. Peki Merkez Bankası, ne zaman ve saat kaçta toplanacak? Ağustos ayında da faizleri yüzde 19 seviyesinde sabit tutan Kurul, bu sefer farklı bir karar mı alacak? Detaylar Tümhaber.com'da...

Merkez Bankası Eylül ayı toplantısı saat kaçta? Faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Şahap Kavcıoğlu liderliğinde bugün (23 Eylül 2021 Perşembe) bir araya gelecek. Saat 14:00'teki kritik toplantının ardından da Merkez Bankası'nın Eylül ayı faiz kararı açıklanacak.

Merkez Bankası Eylül ayı politika faiz kararı ne olur? Faizler düşer mi?

Reuters anketine katılan 19 kurumun 18'i, Eylül ayında politika faizinin sabit tutulmasını bekliyor. Bir kurum politika faizinde 100 baz puan indirim bekliyor. Anadolu Ajansı'nın anketine katılan 20 ekonomistten 18'i politika faizinin yüzde 19'da sabit bırakılmasını beklerken, 2 ekonomist politika faizinin 100 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) ise TCMB'nin faiz indirimlerine bu ay başlayacağını düşünüyor. Eylül ayında 50 baz puan faiz indirimi bekleyen kuruluş, yıl sonuna kadar da 150 baz puan indirime gidilmesini bekliyor.

Faiz indirim düşünceleri, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmanın ardından oluştu.

Gözden kaçırmayın

Nakit ödemeler hesaplara yatıyor! 15.000 TL üzerinde kimlik numaranızı vererek alabileceksiniz! Nakit ödemeler hesaplara yatıyor! 15.000 TL üzerinde kimlik numaranızı vererek alabileceksiniz!

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yaptığı konuşmada TCMB'nin odağının manşet enflasyondan çekirdek enflasyona kaydığının mesajını vermişti.

Çekirdek enflasyon Ağustos ayında yüzde 16,76 olarak açıklanmıştı. Temmuz ayında bu rakam yüzde 17,22 idi.

Enflasyon rakamları ağustos ayında yüzde 19.25 ile TCMB'nin politika faizi olan yüzde 19'u aşmıştı.

Ekonomistler, bu odak değişiminin faiz indirim sinyali olabileceğini belirtiyor.


Merkez Bankası, piyasaların beklediği faiz kararını açıklayacak. Banka bir önceki toplantıda politika faizini değiştirmeyerek yüzde 19'da sabit tutmuştu.