Petrol Piyasasında Kara Gün! Petrol Fiyatlarında Tarihi Düşüş Gerçekleşti!

ABD'de ham petrol fiyatları tarihi bir düşüş yaşadı. Adeta çöken fiyat dengesi sonucu ABD tipi ham pertolün varil fiyatı 10.77 dolara gerileyerek yüzde 41 düşüş gerçekleştirdi. Yaşanan düşüş sonrasında ABD petrol sektörü umutsuz bir bekleyişe geçti.

Petrol Piyasasında Kara Gün! Petrol Fiyatlarında Tarihi Düşüş Gerçekleşti!
20 Nisan 2020 - 17:55

Dünya petrol piyasaları çok sert bir düşüşe sahne oldu. Koronavirüs etkisi nedeniyle oldukça zor günler geçiren petrol piyasası tarihi bir güne şahitlik etti. Yaşanan sert düşüş sonrasında ABD tipi ham petrolün varil fiyatı 10.77 dolara kadar geriledi. Bunun yanında brent petrolün varil fiyatında da gerileme yaşandı.

Koronavirüs nedeniyle petrole olan talep azalması sorununun önüne geçilemiyor. Petrol üreten ülkeler ve OPEC koalisyonunun üretim kısıtlaması kararı bile petrol piyasasına denge getiremedi. Talep o derece azaldı ki ABD'nin ürettiği petrolü depoladığı tesislerin dolmak üzere olduğu ve yeni petrol üretiminin yapılamayacağı belirtildi.

Bu gelişmelere bağlı olarak bugün Batı Teksas türü ham petrolün fiyatı 10.77 dolara düştü. Bu düşüşün yüzde olarak ifadesi yüzde 41 ile gerçekleşti. 1982 yılından beri bu kadar sert bir düşüş yaşamayan petrol piyasası büyük bir krizin ortasında kaldı.

Küresel petrol piyasasındaki uzmanların analizlerine göre üretici ülkeler kısıtlamaya gitseler dahi piyasada oluşan arzın üzerinde ham petrol üretimi gerçekleştirecekler. Bu nedenle yapılan üretim kısıtlamalarının petroldeki düşüşü engelleyecek rolü olmayacak. Petrol piyasasının normal seyrine dönebilmesi için koronavirüs salgınının ortadan kalkması veya üretimin tamamen durması gerekiyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum