Ekonomi

Petrol Krizi Vatandaşa Yaradı! Türkiye'de Benzin ve Motorine Bir İndirim Daha Geldi

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyada üretim durma noktasına gelirken petrole olan talep de dibe vurdu. Kendi içerisinde de kriz yaşayan küresel petrol piyasası fiyatları kontrol edemez hale geldi ve brent petrol 2002 yılından beri en düşük fiyat seviyesine geriledi. Bu gelişmeler sebebiyle Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarına bir indirim daha yapılacağı açıklandı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ekonomik tüm birimleri olumsuz yönde ilerleyişe sevk ediyor. Küresel petrol piyasası koronavirüsten en çok etkilenen sektör oldu. Kendi içerisinde üretim odaklı krizler yaşayan petrol piyasasını bir de koronavirüs vurdu. Tüm dünyada petrol talebi azalınca petrolün fiyatı adeta dibi gördü.

Brent petrolün varilinin 23 dolara gerilemesi adeta şok etkisi yarattı. Son 18 yılın en düşük fiyatı olan bu rakam petrol şirketlerinin alrm vermesine neden oldu. 2002 yılından beri böyle bir fiyatı görmeyen brent petrolde ilerleyen günlerde yine düşüşlerin gerçekleşmesi bekleniyor.

Küresel petrol piyasasının içerisine düştüğü bu durum Türkiye’de vatandaşın cebine olumlu yansıyor. Uzun yıllardır oldukça pahalı olan akaryakıt fiyatlarına defalarca indirim uygulandı. Bugün Türkiye’deakaryakıt fiyatlarına bir indirimin daha geleceği açıklandı.

Türkiye’de bu geceden itibaren benzinin litre fiyatında 10 kuruş; motorinin litre fiyatında 8 kuruş indirim yapılacak. Bu fiyatlamayla benzinin litre fiyatı 5 TL’nin altına inmiş olacak.

Sektör uzmanlarına göre; Türkiye’de akaryakıt fiyatlamalarında yeni indirimler gündeme gelecek ve fiyatlar daha da düşecek. 

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı