Petrol Fiyatlarındaki Tırmanış Şok Zamların Kapısını Araladı! Benzin Ve Motorine Büyük Zam Geliyor!

Küresel petrol piyasalarında meydana gelen istikrarsız fiyatlama Türkiye'de araç sahibi milyonlarca vatandaşı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yükselen petrol fiyatları artan dolar kuru ile birleşince Türkiye'de akaryakıt zammı kaçınılmaz hale geliyor. Gerçekleşen son fiyat değişimleri nedeniyle Türkiye'de petrol sektörü temsilcileri hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına zam yapılacağını ifade ettiler. Benzine ve motorine ne kadar zam yapılacak?

Petrol Fiyatlarındaki Tırmanış Şok Zamların Kapısını Araladı! Benzin Ve Motorine Büyük Zam Geliyor!
15 Ekim 2020 - 23:00

Küresel petrol piyasalarında oldukça sancılı geçen 2020 yılı aynı şekilde devam ediyor. Yıl içerisinde koronavirüs salgını nedeniyle brent petrolün fiyatı 20 doların altına gerilemişti. OPEC ve diğer petrol üreten ülkeler arasında uzun uğraşlar sonunda alınan üretim kısıntısı kararı petrol fiyatlarında yükselişin önünü açtı. Nisan ayında başlayan fiyat yükselişleri ile petrol fiyatlarında kayıpların geri alınması başarıldı. 

PETROL FİYATLARINDA YÜKSELİŞ!

Petrol fiyatlarında yükselişin meydana gelmesi küresel petrol sektöründe yaşanan sorunlara çözüm olmaya yetmedi. Arz ve talep dengesi bozulan sektörde fiyatlamalarda istikrarsızlık üretim konusunda sorun yaşanmamasına rağmen devam ediyor. Brent petrolün varili şu anda 44 dolardan satılıyor. AKARYAKIT ÜRÜNLERİNE ZAM GELİYOR!

Türkiye'de petrol maliyetlerini direkt olarak etkileyen unsurlardan birisi de dolar fiyatlaması oluyor. Akaryakıt ürünlerinin maliyetlerinde dolar kuru esas alınarak hesaplama yapılıyor. Bu nedenle dolar kurundaki yükseliş beraberinde tüm akaryakıt ürünlerinde zam yapılmasının yolunu açıyor. Benzin ve motorin fiyatlarında maliyet kaynaklı yükselişler vatandaşların cebine zarar vermeye devam ediyor.

BENZİNE 24 KURUŞ, MOTORİNE 19 KURUŞ ZAM

Petrol sektörünün Türkiye'deki temsilcileri tarafından yapılan son hesaplamalara göre akaryakıt zamları kaçınılmaz hale geldi. Maliyetlerin yükselişi nedeniyle akaryakıt zamlarının kısa bir süre içerisinde resmen açıklanacağını söyleyen uzmanlar bu konuda net fiyat da verdiler.Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının zamlanacağını ifade eden uzmanlara göre benzinin litre fiyatına 24 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 19 kuruş zam yapılacak. Bu zamların ise gelecek hafta ayrı ayrı günlerde resmen açıklanacağı bildirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum