Petrol Fiyatlarındaki Tarihi Çöküş Dolar Kurunu Nasıl Etkileyecek? Uzmanlardan Günlük Dolar Yorumları

Koronavirüsün olumsuz etkilerinin derinden hissedildiği piyasalarda işlemler devam ederken gözler dolar kuruna çevrildi. Dolardaki hareketlilik yatırımcıların dikkatlerini cezbediyor. 21 Nisan 2020 Salı günü dolar kuru kaç lira oldu?

Petrol Fiyatlarındaki Tarihi Çöküş Dolar Kurunu Nasıl Etkileyecek? Uzmanlardan Günlük Dolar Yorumları
21 Nisan 2020 - 09:32

 

Koronavirüs ölümcül salgını nedeniyle yaşanan ekonomik olumsuzluklar sebebiyle yatırımcılar piyasalara daha hakim olmak amacıyla varolan ilgilerini daha da yükselttiler. Dün dolar kurunda bir denge hakim olsa da uzmanlara göre bugün yukarı yönlü kırılmalar yaşanabilir.

ABDD'den gelecek ekonomik verilere göre şekillenecek olan dolar kurunu en çok dibe vuran petrol fiyatları etkileyecek. Dünyanın önemli petrol üreten ülkelerinden olan ABD'de dün petrol fiyatları yüzde 41 oranında düşerek tarihi bir dibe vuruş yaşandı.

Petrol fiyatlarındaki önlemez düşüşün ABD ekonomisini derinden etkilemesi beklenirken bunun gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine ne şekilde yansıyacağı merak ediliyor. Uzmanlara göre doğru orantılı bir düşüşün gerçekleşmesi zor görülürken içerisinde büyük miktar yükseliş barındıra yukarı yönlü bir hareketin de meydana gelmesi beklenmiyor.

Haftanın ikinci işlem gününe dolar 6,94 TL'den başladı. Uzmanlara göre doların 6,95 TL'de kalıcı olması bekleniyor. Düşüş eğilimi de gerçekleşirse bu sefer 6,85 TL'ye doğru bir geri çekilme yaşanması öngörülüyor.

Euroda ise dün yaşanan gelişmelerde ani değişimler meydana gelmedi. 7,50 TL – 7,55 TL bandından gezinen euro kuru yeni güne 7,53 TL'den başladı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum