Petrol Fiyatları Düşerken Türkiye'de Dolar Neden Yükseliyor? Dolar 7 TL'yi Geçecek Mi?

Dünyada petrol fiyatlarındaki düşüş tüm piyasaları etkilemeye devam ediyor. Dolar kuru bu gelişmeyi fırsat bilerek Türk lirası karşısında yukarı yönlü harekete geçti. Dolar 22 Nisan 2020 Çarşamba günü kaç lira oldu?

Petrol Fiyatları Düşerken Türkiye'de Dolar Neden Yükseliyor? Dolar 7 TL'yi Geçecek Mi?
22 Nisan 2020 - 08:52

 

2020 yılının başından beri yaşanan petrol krizi en üst seviyeye bu hafta ulaştı. Petrol üreten ülkeler talepteki sert düşüş nedeniyle oldukça zor durumda kaldılar. ABD'de petrol fiyatları tam anlamıyla dibi görürken dünyadaki tüm petrol çeşitlerinin fiyatlarında düşüş eğilimi başladı.

Dünyada petrol fiyatları düşerken Türk lirasının bundan ne şekilde olumsuz etkilenmeye başladığı da merak konusu oldu. Uzmanlara göre petrol fiyatlarının düşmesi Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde cari açığı olumlu etkileyen bir gelişme olarak değerlendirilse de yaşanan durumun başka bir parametresi bulunuyor.

Uzmanlar petrol fiyatlarında düşüş nedeniyle yatırımcıların küresel ekonomide dengesizliğin başladığını düşünerek yeni yatırımlarını durdurmalarına dikkat çekiyor. Bu şekilde yatırımcılar Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin varlıkların kaçmaya başladılar. Bu sebeple Türk lirası dolar karşısında irtifa kaybetme sürecine girdi.

Dolar kuru dün öğleden sonra 7 TL sınırını iyice zorlamış ancak kalıcı olamayarak 6,98 TL'de demir atmıştı. Gece boyunca aynı seviyede kalan dolar yeni günde yine 6,98 TL'den başlayarak devam ediyor.

Euro kurunda da bir hareketlilik yaşanmaya başlandı. 7,50 – 7,55 bandında gezinen euro hareketlenerek 7,60 TL'yi zorlama yoluna girdi. Yeni günde euro 7,58 TL'den işlem görüyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum