Petrol Fiyatları Dibe Vurdu Türkiye'de Hesaplar Değişti! Benzinin Litre Fiyatına Dev İndirim Geliyor!

Petrol Fiyatları Dibe Vurdu Türkiye'de Hesaplar Değişti! Benzinin Litre Fiyatına Dev İndirim Geliyor!
22 Eylül 2020 - 10:25

Küresel petrol piyasası içerisinde bulunduğu krizden çıkmak için çareler ararken petrol fiyatlarında gerilemeler devam ediyor. Son günlerde petrol fiyatlarında gerçekleşen yüzde 4'lük gerileme sektörü harekete geçirdi. Brent petrolün fiyatı bugün de düşmeye devam etti.

BENZİNDE İNDİRİM BEKLENTİSİ

Petrol piyasasındaki fiyat gerilemeleri neticesinde Türkiye'de akaryakıt fiyatları da sık sık güncelleniyor. Petrol sektörü temsilcilerinden edinilen bilgilere göre son ekonomik veriler dikkate alındığında benzinin litre fiyatında indirim yapılması beklentisi oluştu.

EPGİS BENZİN İNDİRİMİNİ AÇIKLAYACAK

Edinilen bilgilere göre bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatına 19 kuruşluk indirim yapılacak. Benzin indirimi konusunda resmi açıklama gün içerisinde Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını hesaplayarak uygulayan kurum olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından resmen açıklanacak.

MOTORİNE İNDİRİM YAPILACAK MI

Öte yandan motorinin litre fiyatına bir indirim yapılacağı henüz açıklanmadı. Bu konuda petrol sektöründe bir beklenti de oluşmadı. Ancak hafta sonuna doğru dolar kuru ve petrol fiyatlarına bağlı olmakla beraber motorine de indirim yapılması mümkün olabilir.

TÜRKİYE'DE AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye'de akaryakıt fiyatları Akdeniz petrol piyasasındaki işlenmiş ürünlerin ortalama fiyatları ile dolar kurundaki değişimler baz alınarak hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda standart olarak akaryakıt fiyatları belirleniyor. Ancak fiyatlar şirketlere ve illere göre değişim gösterebiliyor. Bu değişim maliyetlerden kaynaklanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum