Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs bilim kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle sadece semptom gösteren kişilere PSA testi yapılacağı açıklaması sonrası vatandaşların merakı arttı. Seyahate çıkmak ve yolculuk yapmak isteyenler arama motorunda Zorunlu PCR testi kalktı mı son dakika 2022? Yolculuk için seyahatlerde PCR testi zorunluluğu kaldırıldı mı gibi soruların yanıtını araştırıyor.

Seyahatlerde PCR testi zorunluluğu kaldırıldı mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüsle mücadelede yeni döneme girildiğini bugün yapılan bilim kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile duyurdu. Artık tarama amaçlı ve temasını kişiler için herhangi bir test zorunluluğu kalmadı. Yani sadece semptom gösteren kişilere PCR testi yapılacak. Aynı zamanda seyahatler sırasında istenen PCR testi de olmayacak. Yani uçak yolculuğu yapmak isteyen aşısız vatandaşlar yolculuk öncesinde herhangi bir test yaptırmak zorunda kalmayacak.

Aşısızlara PCR testi zorunluluğu kaldırıldı mı?

Korona virüsle mücadele sürecinde önemli olan aşılama Türkiye'de geçtiğimiz aylarda hız kazanmış ve nüfusun büyük çoğunluğu açıklanmıştı. Aşılama başladıktan sonra alınan tedbirler doğrultusunda aşı yaptırmayan vatandaşların Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarını kullanabilmeleri için PCR testi yapmaları zorunlu hale getirilmişti. Bugün yapılan Bilim Kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda artık aşısız vatandaşlarda şehirler arası yolculuk yaparken test yaptırmak zorunda olmayacak. Yani seyahatlerde aşısızlara PCR testi zorunluluğu kaldırıldı. Artık testler sadece semptom gösteren vatandaşlara yapılacak, semptomu olmayan temaslarında testi yaptırması gerekmeyecek.