Oyun yediden yetmişe pek çok kişi için bir tutku halini almışken Türkiye'de de bu konuda çeşitli çalışmalar yapılıyor. Türk oyun sektörünün son dönemlerde ilerlemiş olduğu yol ve başarılı süreçte oldukça dikkat çekiyor. Yapılan başarılı çalışmaların ardından Peak Games ve Dream Games milyar dolar değerinde olan değerleme sürecine ulaşmayı başardı ve bunun sonucunda oyun sektörü için belirlenmiş olan iki unicorn olmayı başardı. Oyun sektörü gelişmeye devam ederken bu alanda gösterilen ilginin de son derece etkili olduğu ifade ediliyor. 

Yazılımcı ya da programcı olan pek çok genç kendi oyununu geliştirmek ve geliştirdiği oyunu tüm dünyaya duyurmayı hayal ediyor. Bu konuda şimdiye kadar verilen desteklerin yetersiz olduğu ifade edilmişti ancak artık yeni dönemde oyun geliştirmek isteyen gençlere verilen desteklerin son derece fazla olduğu belirtildi. Ticaret Bakanlığı tarafından iki farklı ve etkili destek paketi açıklandı. Bu desteklerden birisi Bilgisayar Oyunu - Mobil Uygulama Geliştirme Desteği oldu. Bu destek ile birlikte 100 bin lira destek verilecek. Diğeri ise Bilgisayar Oyunu - Mobil Uygulama Komisyon Desteği olacak. Bu süreçte de 100 bin dolara varan ödeme verilecek. 

OYUNLARIN YURTDIŞINA AÇILMASI PLANLANIYOR

4

Tasarlanan oyunun sonrasında daha geniş kitlelere ulaştırılması için yurt dışına satmak isteyenlere Uygulama Komisyon desteği verilecek. Satış üzerine gerçekleşen platformlarda ortaya çıkabilecek olan masraf ve giderler için bu süreçte Ticaret Bakanlığı tarafından destek verilecek. 

Oyun giderlerinin yarısı 100 bin dolara kadar olan kısım devlet tarafından karşılanacak. Ancak oyunun komisyon giderleri ile bu süreçte yapılan ödemelere ilişkin faturaların başvuru sırasında eksiksiz bulundurulması gerekiyor. 

YAZILIM VE PERSONEL İÇİN DEV BÜTÇE AYRILDI

Bilgisayar oyunu ya da mobil program geliştirmek isteyen personellerin karşılanması için Ticaret Bakanlığı destek ödemesi için bir bütçe ayırdığını duyurdu. Yazılım satın alınması ya da belirli bir amaç için kiralanması için gerçen süreç içerisinde 2 personelin ücreti de ödenecek. Toplam yazılım ve personel için 100 bin dolar bütçe ayrıldığı açıklandı. 

DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN NE YAPILACAK?

Oyun ve yazılım geliştirmek isteyen kişiler Ticaret Bakanlığı'na ön başvuru gerçekleştirecekler. Bu süreçte tüm detaylara !kolaydestek.goc.tr' sayfasından ulaşmak mümkün olacak.