Türkiye'de özellikle sıfır otomotiv piyasasında dengelerin bozulmasını sağlayan 'al-sat'çıların önüne geçmek ve yüksek fiyat artırımlarına engel olmak için farklı bir çözüm geliştirildi. Bazı otomotiv firmalarının sıfır otomobil alan müşterilerle, otomobilini satın aldıktan hemen sonra satışını yapmayacağına dair aralarında yeminli sözleşme imzalama uygulaması başlatıldı. 

Otomotiv piyasasında yeminli sözleşme-1

Firmadan satın aldığı sıfır kilometre bir otomobile yüksek fiyat biçerek elinden çıkarmaya çalışan 'al-sat'çıların bu işlemlerinin önüne geçebilmek adına başlatılan bu uygulamada asıl amacın otomobil ticareti yapanlara karşı değil de bireysel müşterilerin otomobil almasını sağlamak olduğu belirtildi.

Otomotiv piyasasında yeminli sözleşme-2

Bu uygulamayla birlikte ikinci el otomobil piyasasındaki fiyat artışların engellenmesi sağlanması hedeflenirken al-sat'çıların da lansman dönemlerinde özel fiyat ile bayisinden aldığı sıfır kilometre otomobilleri ikinci el olarak yüksek fiyata satmaları sona erdirilmesi planlanıyor. 

Otomotiv piyasasında yeminli sözleşme-3

Birkaç otomotiv firması arasında başlatılan imzalı satış işleminin, diğer firmalarında faaliyetlerine eklenmesi bekleniyor.