Otomobilde Yeni ÖTV Düzenlemesi Mi Yapılacak? Otomobil Satın Alacaklara Kritik Uyarı!

Son dönemlerde otomobil sektöründe sıfır otomobil satışlarına dair çok sayıda şikayet gelmeye başladı. Firmalar henüz talebi karşılayacak miktarda üretim yapamazken 2021 yılı için sipariş almaya devam ediyorlar. Ancak bu siparişlerde müşterilere firmalar tarafından tam aksesuarlı satış yapılmaya çalışılıyor. Ayrıca sektörde yeni bir ÖTV düzenlenmesi yapılması yönünde talep oluştu.

Otomobilde Yeni ÖTV Düzenlemesi Mi Yapılacak? Otomobil Satın Alacaklara Kritik Uyarı!
16 Ekim 2020 - 12:10

Yeni bir otomobil satın almak isteyen vatandaşlar son dönemlerde çeşitli sorunlar yaşamaya başladılar. Firmaların müşterilerden talep ettikleri ve şart koştukları detaylar otomobil fiyatlarını olduğundan da daha yüksek bir noktaya çıkarıyor. Otomobil satın almak amacıyla bayiye giden müşterilere aksesuarlı araçlar satılıyor. 

AKSESUARLI ARAÇ SATIŞI TARTIŞMA YARATTI

Aksesuarlı araçların fiyatlarını ise her bayi kendisine göre belirliyor. Müşterilerin sıfır otomobil alırken seramik kaplama, tampon ekleri, spoiler, kapı eşikleri, ön ve arka park sensörü ve cam filmi gibi çok sayıda aksesuarı da satın almak zorunda kalıyorlar. Aksesuarlı otomobilleri satın almak istmeyen müşterilere zorla bu ürünler satılarak otomobil fiyatı çok daha yüksek miktara çekiliyor.

BAYİLER TAKAS KARŞILIĞI OTOMOBİL SATIŞI YAPIYOR

Bayilerden otomobil almak isteyen müşteriler peşin veya kredi ile bu satış işlemini gerçekleştirmek istediklerinde çeşitli zorluklarla karşılaşıyorlar. Bayiler genellikle takas ile otomobil satışına onay vermeye başladı. Böylelikle hem müşterinin aracının fiyatını düşük bir tutardan satın alıyor hem de full aksesuarlı otomobil satışı yaparak karını arttırıyor. Takasla alınan araçlar ise yüksek fiyattan satışa çıkarılarak otomobil satışında elde edilen kar katlanmış oluyor.
20.000 TL'LİK AKSESUAR SATIYORLAR

Otomobil satın almak için bayilere giden vatandaşlar takasa verecekleri araçları olmadığı takdirde yeni bir araç alamıyorlar. Araç almak için bayiyi ikna etseler de bu sefer de full aksesuarlı otomobil almak zorunda kalıyorlar. Aksesuarların toplamının durumuna göre ise 20.000 TL'yi geçebildiği belirtildi.

MÜŞTERİ ŞİKAYET ETMELİ

Otomobil satın almak isteyen müşterilerin karşılaştıkları zorluklar hakkında tavsiyelerde bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği başkanı Ali Bilaloğlu bir açıklama yaparak, “Bayilerde aksesuarlı otomobil satın almak istemeyen müşteriler tüketici hakları neyi gerektiriyorsa yapmaları gerekir. Bu şekilde zorlama yapan bayiler ve markalar şikayet edilmeli.” dedi.

AKSESUARSIZ ARAÇ TEDARİK ETMEK ZORUNDALAR

Müşterilere aksesuarsız otomobil tedarik etmenin distribütörlerin zorunlu olduklarını söyleyen Ali Bilaloğlu, “Eğer stoktan satış yapılıyorsa distribütörler aksesuarlı araç siparişi verirler. Bu aksesuarlar da genellikle müşterilerin tercih ettikleri ürünler olur. Ancak eğer müşteri aksesuarsız araç talep ederse distribütör bunu tedarik etmek zorundadır. Bayile aksesuarlı satış konusunda müşteriye dayatma yapması durumunda bu bayilerin o markaya şikayet edilmesi gerekir. Hatta Tüketici Hakları Mahkemesi'ne bu şikayetlertaşınmalıdır.” ifadelerini kullandı.ÖTV SİSTEMİNİN GÜNCELLENMESİ TALEP EDİLDİ!

ÖTV ile alakalı olarak da açıklama yapan Ali Bilaloğlu, “2020 yılının başında en düşük vergi dilimine giren araç sayısı 40-50 civarındaydı. Şimdi ise bu kapsamda sadece 8 araç kaldı. Biz ÖTV sisteminin güncellenmesini talep ediyoruz. Bu sistemi 30 yıl önce düzenleyerek uygulamaya soktular. Ancak şu andaki şartlarla o dönemin şartları tamamen farklı oldu. Sadece satıcılar değil tüketiciler de bu ÖTV konusundan büyük rahatsızlık duyuyorlar. ÖTV değişikliği olmalı ve devlet tarafından da bir adaptasyon süreci verilmeli.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum