Alım gücü düşen Türkiye Hindistan ligine düşmüş görünüyor. Yabancı markalar satışları gerilerken, Türkiye’de düşen alım gücüne çözüm arayanların başında geliyor. Ülkemizde alınan vergilerin de fahiş oranlara yükselmesinin ardından otomobil piyasası da Türkiye’deki en kötü dönemini yaşamaya başladı.

Konuya çözüm olarak ise Güney Koreli otomobil devi Hyundai , Hindistan'daki en ucuz modeli olan Santro'yu Türkiye'ye de getirme kararı aldı. Hindistan'da Türk lirası olarak 87 Bin TL'ye satılan aracın Türkiye'de vergiler dahil 150 bin TL'den satılacağı tahmin ediliyor.

Otomobil vergisinde dünya lideriyiz! Bir otomobil kendimize 5 otomobil devlete

Geçtiğimiz yıla kadar 200 bin TL altına satılan 2. el araçlar bile şimdilerde 500 bin TL’nin üzerine satılmaya başlamış durumda. Sıfır otomobillere baktığımızda ise en ucuz seçeneklerin dahi 260 bin TL ve civarında fiyatlardan başladığını görüyoruz.

Ülkemizdeki otomobil üreticilerinin daha ucuz modellerini ülkemizde satışa sunması kaçınılmaz olmuşken, sızdırılan raporlara göre bu konudaki ilk hamle Hyundai’den gelecek. Hyundai Asya pazarındaki en ucuz modeli Santro için kolları sıvadı.

Hyundai Santro normalde Asya pazarında, özellikle de Hindistan’da çok popüler. 1.1 MPI motor ile gelen otomobil 5 ileri manuel vitesle geliyor. Benzinli motoru ile tatminkar bir performans sunan Hyundai Santro, Hindistan’da vergiler dahil 87 bin TL’ye satılıyor. Peki bu modelin Türkiye’deki satış fiyatı ne olacak? Hemen belirtelim. ÖTV ve KDV’yi hesaba kattığımızda karşımıza 150 bin TL civarında bir etiket çıkabilir.