Otomobil Almayı Düşünenler İçin Son Dakika Haberi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından onaylanan kararla birlikte Takasbank'ın artık araç alım ve satım bedellerinde aracılık yapacağı öğrenildi. Karar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Otomobil Almayı Düşünenler İçin Son Dakika Haberi
28 Nisan 2020 - 12:26

Son aylarda gittikçe el yakan otomobil piyasasında dengeleri değiştirecek onay Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan geldi.


Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'de bugün yayımlanan kararı gereğince, İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ'nin taşıtlara dair alım ve satım bedellerinde aracılık yapacağı öğrenildi. Takasbank böylelikle, hali hazırda üstlendiği ödeme ve menkul kıymetlerde mutabakat sistemi işleticiliğini sürdürürken, buna ek diğer, tezgah üstü çeşitli ürün takasları da gerçekleştirerek hizmete sunabilecek.


28.04.2020 tarihli Resmi Gazete'de yer alan karara yönelik, Takasbank'ın bu faaliyetine ilişkin onayı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verirken, otomobil alacaklar için yeni bir dönemin kapıları aralanıyor.İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR


Bunun yanı sıra, ikinci el otomobil piyasasındaki gerilemenin devam ettiği de kaydediliyor. Ramazan ayı ile beraber bayrama kadar devam edecek süreçte ikinci el otomobil satışlarının önceki yılların bayram öncesi dönemlerine oranla, dip seviyesini göreceği ön görülüyor. Tüm dünyayı sarsan ve etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle zarara uğrayan ikinci el otomobil piyasası, şu an itibariyle alım ve satımda yüzde elli oranında gerileme yaşamakta.


Araç alım ve satımlarında aşağı yönlü bir ivmeyle karşılaşılırken, galeri sahipleri mevcut durum için ikinci el otomobillerin fiyatlarında herhangi bir gerileme beklemediklerinin altını çiziyorlar.


Sıfır araç talebi ve üretiminin olmaması sebebiyle, araç almak isteyenlerin zorunluluk nedeniyle ikinci ele yöneldiği ve satış rakamlarında aşağı yönlü bir oynama olmayacağı ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum