Yargıtay ve İstinaf Mahkemesinin bozduğu ve bu sebeple yeniden görülmeye alınan Osman Kavala’nın tek tutuklu olarak yargılandığı 52 sanıklı Gezi Davası'nın ikinci duruşması bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesin'de görüldü.

osman kavala
Anadolu Kültür AŞ'nin yönetim kurulu başkanı Osman Kavala, Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyeleri, eski CIA danışmanı Henri Barkey ve Can Dündar'ın da aralarında olduğu toplam 52 sanıklı '15 Temmuz darbe girişimi' ile 'Gezi Parkı olayları'na ilişkin ortaya atılan iddialar kapsamında tutuklu olarak yarılanan Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devam edilmesine karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oy çokluğu ile alınan karar açıklamasında sanık Osman Kavala’nın tutukluluk haliyle ilgili olarak mahkemenin yaptığı son değerlendirmelerden bu güne kadar hukuki durumunda herhangi bir değişiklik olmadığına hükmedildiği belirtildi. Sanık Kavala'nın üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti ile birlikte verilebilecek cezanın üst sınırının da dikkate alınması sonrası tutukluluk süresinin ölçülü olduğunun kanaatine varan mahkeme heyeti, yargılamanın şuan için geldiği aşamayı göz önünde bulundurarak oy çokluğu ile sanığının tutuklu olarak kalmasına karar verdi.