Dünya genelinde en büyük sorun olarak görülen iklim değişikliğinin önüne geçmek ve çevre korumasına katkıda bulunma adına yürütülen çalışmalar okul kademelerine de alınmaya başlandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, başlattıkları çalışmalar doğrultusunda ortaokul kademesinde çok önemli bir müfredat değişikliğine gittiklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer-2

Bakan Mahmut Özer, Bakanlık olarak çevre bilinci ve aynı zamanda da bu konu üzerine farkındalığın artırılmasına yönelik çok yönlü çalışmalar ve projeler başlattıklarını belirterek ortaokul öğrencileri için müfreadat değişikliği yaptıklarını duyurdu. İki kademede seçmeli ders olarak verilen 'çevre eğitimi' dersinin adını "çevre eğitimi ve iklim değişikliği" olarak değiştirdiklerini aktaran Bakan Özer, bu dersin de önümüzdeki yıldan itibaren üç kademede verileceğini bildirdi.

Talim ve Terbiye Kurulu'nun toplantısında alınan kararı duyuran Bakan özer, 2015 yılından beri 7. veya 8. sınıflara haftada 2 saat seçmeli ders olarak verilen 'çevre eğitimi' dersinin, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibariyle 6. ve 7. sınıflarda 1 saat, 8. sınıflarda ise 1 veya 2 saat yine seçmeli olarak verileceğini söyledi. Bakan Özer, açıklamasında ayrıca öğretmenlere de çevre bilinci konusunda bilgilendirme çalışmalarının aktarılacağını ve bu bilgilendirmelerinde sömestr tatilinde verileceğini kaydetti.