Ortadoğu ve bölge ülkeleriyle son günlerde peş peşe gerçekleştirilen ‘normalleşme’ hamleleri dikkat çekmeye başladı. Uzmanların sıcak para arayışı olarak yorumladıkları bu durumun arkasındaki gerçek merak konusu olmuş durumda.

Hükümet ilişkilerinin bozulduğu Suudi Arabistan, Mısır, Ermenistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yakınlaşmaya çalışan iktidarın, bölgede çıkış aradığı, ayrıca bu yakınlaşmalarla birlikte Türkiye’ye sıcak para girişi sağlayarak, döviz krizini aşmaya çalıştığı yorumu yapılıyor.

erdoganpew

AKP bu hedefi doğrultusunda 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin arkasında yer aldığını iddia ettiği, iktidar medyasının hakaretlerle manşetlerine taşıdığı BAE ile barışmış ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı Saray’da ağırlamış, onuruna yemek vermişti. El Nahyan’ın Türkiye’ye 10 milyar dolarlık bir yatırım çantası ile geldiği, ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Birleşik Arap Emirlikleri’nin Merkez Bankası ile swap anlaşması için sona yaklaştığı öğrenildi.

Erdoğan, ikinci hamlesini Katar’ı ziyaret ederek gerçekleştirmiş, “Katar'ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz” demiş ve ayrıca Afganistan’daki Kabil Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi için de Katar ile anlaşmıştı. Ancak, Erdoğan'ın ülkeye dönüşünün hemen ardından Katar ve Exxon, Kıbrıs'ta Türkiye'nin “kıta sahanlığını ihlal” gerekçesiyle karşı çıktığı doğalgaz arama ve üretim paylaşımı anlaşması yapmıştı. Katar, dün itibarıyla sondaj çalışmasına başladı.

Diğer normalleşme Türkiye-Ermenistan arasında oldu. İki ülke arasında özel temsilciler atandı. Karşılıklı uçuşların 27 Aralık'ta başlayacağı da açıklanmıştı.

1043745945_341 -1 1069 801_1920x0_80_0_0_d459d74777fc995a2a9dc473ae0f230f

Mısır'da Sisi iktidarı ile uzun yıllardır görüşmeyen Erfdoğan’a BAE ile yakınlaşmasının ardından “İsrail ve Mısır’a büyükelçileri atayacak mısınız?" şeklindeki soru yöneltildi. Erdoğan, bu soruya “Birleşik Arap Emirlikleri ile aramızda nasıl bir adım atıldıysa, diğerleriyle de buna benzer adımları atacağız" yanıtını vermişti.

Neden ekonomi uzmanlarının söylediği gibi sıcak para arayışı mıdır bilinmez ama bu normalleşme adımlarının işe yaramayacağını ekonomi uzmanlarını destekler şekilde Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Soli Özel de geniş bir siyasi değerlendirme sonrası, iktidarın Ortadoğu devletleri ile tekrar yakınlaşma çabası hakkında “iç politikayı çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Etkileyecek olsaydı bugüne kadar lanetlenmiş olan Mısır ve İsrail’le bu kadar yakınlık göstermek toplumda negatif tepki uyandırırdı. Toplum da sanıldığı kadar bu işlerle ilgilenmiyor” sözleri ile anlatıyor.