Geçen yıl "Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik"te yapılan değişiklik ile orman köylülerinin kullanabildiği ORKÖY kredileri faizsiz hale getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığının 2021 yılı Ocak ayındaki duyurusuna göre 100 aileye 1,2 milyon lira Orköy Hibe ve Kredi Desteği verilecek. ORKÖY kredisine konularına göre başvurular yıl boyunca yapılabilmekte, değerlendirmeler ise takip eden yılın başında yapılmaya başlanmaktadır. Başvurular ise e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Peki ORKÖY kredisinden kimler yararlanabilir? Kredi kullanım miktarı ne kadar? Hibe desteğinden yararlanmak için ne yapılması gerekiyor? Detaylar haberimizde....

ORKÖY projesi nedir?

ORKÖY, orman köylülülerinin kalkınabilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olan Orman Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş  bir projedir. Proje ile orman köylülerinin ekonomik refahının artırılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü, talebin en yoğun olduğu bölgeye öncelik vererek projeyi yürütmektedir.

ORKÖY projesinden kimler yararlanbilir?

  • Orman Köylüleri
  • Kooperatifler ve Üst Kuruluşları
  • Destekten yararlanacak orman köylülerinde o köyde en az 1 yıl ikamet etme şartı  aranmaktadır. Daimi işçi, memur ve esnaf kişilere kredi verilmemektedir.

ORKÖY projesi kapsamında verilen kredi türleri nedir?

ORKÖY projesi kapsamında iki kredi türü bulunmaktadır: Ferdi Kredi Desteği ve Kooperatif Desteği

Ferdi Kredi Desteği

Bu kredi türünde proje tutarının en az 'unun köylü tarafından karşılanması beklenmektedir. Ayrıca ev kadınlarının mikrokredi projeleri hariç, aynı aileden yalnızca 1 kişi bu krediden yararlanabilmektedir. Ferdi kredi destekleri de kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır: Sosyal krediler ve ekonomik krediler. 

Sosyal krediler 3-7 yıl vadeli, faizsiz kredilerdir. Türleri ve üst limetleri ise şunlardır:

Ekonomik kredi türleri ise şunlardır:


Kooperatif Kredi Desteği

3-8 yıl arası verilen faizsiz kredilerdir. Proje konusuna göre %5-25 arasında kooperatif özkaynak katkısı aranmaktadır. Ayrıca Proje konusu ve kredi limitleri proje özelinde Bakanlıkça değerlendirilir. 

Gözden kaçırmayın

Son Dakika: 4425 numarasına mesaj atanlara 30.000 40.000 50.000 TL Ödeme Verilecek! Son Dakika: 4425 numarasına mesaj atanlara 30.000 40.000 50.000 TL Ödeme Verilecek!

ORKÖY kredisine nasıl başvuru yapılır?

Orman İşletme Müdürlükleri veya e-devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır.