Hayat kısa, para az, her şey ateş pahası.. Alışveriş yapmadan olmuyor yapsan da olmuyor. Peki o kadar emekle kazandığınız paraları veridğiniz ürünleri bilerek yada bilmeyerek orjinal mi yoksa replika mı alıyorsunuz ? 

Eskiden bilerek esnaflardan eminönlerinden aldığımız replika ürünler şimdilerde teknoloji çağında internet alışveriş siteleri ile bilmeyerek sahte ürünler almamıza neden oluyor. Kimi zaman büyük paralar dökerek aldığımız ürünler sahte ürün olabiliyor. Peki bu nasıl anlayabiliriz? 

Öncelikle çakma ürünleri aslında 2'ye ayırmamız gerekli. Orjinaline birebir uygun yapılanlar ve bas bas sahteyim diye bağıran ürünler. Genel olarak gözle görülür derecedeki replika ürünler fiyattan anlaşılıbiliyor. Ancak aynı fiyatları ödeyip sahte ürünlerle kandırılabiliyoruz artık. Peki bunu anlamamız mümkün mü?

Şöyle bir şey var ki ülkemizde artık bazı markalar bazı ürünlerini göndermiyor. Distribütör adı altında internet ortamında bu ürünleri bulup alıyoruz. Bu ürünler genelde gerçek olmuyor ancak orjinaline ayırt edilmesi zor derecede yakın oluyor. Bu durumda da aslında verdiğiniz para da hak edilmiş oluyor :) Neyse biz konumuza dönelim ve  orjinal ürün nasıl ayırt edilebilir anlatalım;

1. KOZMETİK ÜRÜNLERDE UYGULAMALAR İLE KONTROL EDEBİLİRSİNİZ!

Kozmetik ürünler için yapabileceğiniz pek çok şey mümkün. Öncelikle gerçek ürünlerde özellikle parfümlerde seri numaraları hem kutu üzerinde hem de ürün üzerinde bulunur. Buradan ilk ayrımı yapabilirsiniz. 

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamalarından biri olan Ürün Takip Sistemi'nden tutun internet üzerindeki sorgulama sitelerine yada uygulamalardaki barkod okuyucu uygulamalarını indirip girip aldığınız ürünü barkodlarındaki kod ile sorgulayabilirsiniz. Tabi barkodların da taklit edilebilmesi mümkün.

Kimi ürünlerde bulunan Batch kodunu markanın sitesinden teyit edebilirsiniz.

Gelelim çok bilinen o ünlü markaların kıyafetlerdeki sahte orjinal farkını gözle görerek anlamaya;

LACOSTE

Lacoste ünlü timsahı orjina üründe göze çarpacak kadar gözleri, dişleri, kırmızı çeneleri ve ayakları oldukça detaylı işlenmiştir.. Timsahın gövde rengi açık yeşildir ve kuyruğu arkaya paralel olarak yerleştirilmiştir.

Polo yakanın arkasındaki gömleğin içinde, logolu beyaz bir etiket ve bedeni gösteren kırmızı bir numara vardır. Kadın modellerde 2 beden numarası vardır, erkek modellerde ise beden tek numara ile işaretlenmiştir.

4 delikli düğme kullanan replika üreticilerinde olmayan, üzerinde herhangi bir yazı bulunmayan 2 delikli sedef düğmeler kullanır. Erkek polo gömleklerinin alt kısmında yaklaşık 0,4 santimetre derinliğinde küçük kesikler vardır. Kadın modellerde ise herhangi bir kesim yoktur.

ldisplay

GUESS

Guess saat kayışları metal, silikon veya hakiki deriden üretilir. Kolayca renk değiştirmezler. Sahte ürünlerde çatlak veya çizikler vardır.

Saatin arka kapağı marka adı ile logo saatin malzemesi gibi temel ürün bilgilerini içerir. Guess'in özelliği olan Japan Mov ile kazınmış saat mekanizması hakkında da bilgiler var.

display (1)

MİCHAEL KORS

Michael Kors çantalarının metal logosu diğer metal parçaların rengiyle uyumlu olmalıdır. Ürünün kilitlerin, zincirlerin, fermuarların vb. aksesuarların ağırlığına bakın. Orijinal çantalar oldukça ağır olan kaliteli metallere sahiptir. Çantalar Çin, Vietnam, Endonezya ve Türkiye'de üretilmektedir. Eğer çantanın İtalya, Fransa veya ABD'de yapıldığı yazıyorsa sahtedir. 

2015 yılında beri marka içine 10 haneli bir sayı içeren bir etiket koymuştur. Size model numarasını ve sevkiyat numarasını buradan söyleyebilir. Bu kodu resmi web sitesinde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca orjinal üründe iç cebinde çantanın rengine uygun deri etiket bulunmaktadır.

e692b551be95520b31e325d504

ADİDAS

En çok sahtesi yapılan ürün Adidas'ın kutusunu dikkatle inceleyin ve tüm yazıların eşit ve doğru yazılmasına dikkat edin. Kutunun üzerindeki seri numarası, dilin iç kısmındaki numara ile eşleşmiş olmalıdır. Sağ ve sol ayakkabılardaki seri numaraları farklı olmalıdır. Eğer eşleşirlerse ürün sahtedir. Orijinal spor ayakkabıların üzerindeki logo kabartmalıdır. Sahte olanlarda ya yapıştırılır ya da sadece çizilir.

Üründeki delikleri inceleyin. Birçok klasik modelde hiç delik yoktur ve tüm sahte olanlarda vardır. Bu durumda ürünü resmi web sitesinde fotoğrafına bakarak kontrol edin. Orjinal üründe aykkabın arkasında küçük bir deri üçgeni yoktur. 

6d793858d991f99be46f417b7a